menekültek;"Soros-terv";Julian King;

2017-09-21 21:55:00

Uniós biztos: nem tudok Soros-tervről

Bár akadnak, akik az Európába vezető migrációs utakat használják törvényellenes céljaik elérésére, ám nagyon fontos, hogy megkülönböztessük őket a valódi menedékkérőktől, akiket viszont nem szabad biztonsági kockázatként kezelni, mivel azzal éppen a terroristák, az Iszlám Állam (IS) elleni munkát veszélyeztetnénk – mondta Julian King uniós biztonságért felelős uniós biztos budapesti háttérbeszélgetésén. 

Az Európai Bizottság egy éve hivatalban lévő, biztonsági unióért felelős tagja elmondta: feladata, hogy összehangolja a tagállami és az uniós szintű biztonsági szervek együttműködését, különös tekintettel a terrorizmus, a szervezett bűnözés és a tavalyhoz képest ötszörösére nőtt kiberbűnözés terén. A terrorizmussal szemben már látszódnak bizonyos eredmények, így mára alaposan beszűkültek a terrorista szervezetek finanszírozási, szervezeti lehetőségei. Az Európában is toborzó IS propagandájának alapja az, hogy próbálják sulykolni, a „civilizációk összecsapása” zajlik, így ha Európában a menekülteket megkülönböztetés nélkül egybemossák a terrorizmussal, úgy azzal csak ezt a képet erősítik.

Ennek kapcsán megkérdeztük az uniós biztost, aki csütörtökön egyeztetett Pintér Sándor belügyminiszterrel is, hogy mi a véleménye arról, Magyarország alig-alig fogad be menekülteket. Julian King úgy fogalmazott, ez így nem merült fel a belügyminiszterrel folytatott tárgyalásain, ám dicsérte Magyarország elkötelezettségét az uniós határvédelmi rendszer mellett, ami ugyanakkor „nem szükségszerűen jelenti a határok lezárását, inkább azt, hogy ellenőrizzék ki az, aki át akar jönni a határon”. Rákérdeztünk arra is, mit gondol arról, hogy a magyar kormánypropaganda szerint Brüsszel menekülteket akar betelepíteni. "Nem tudok ilyenről" - fogalmazott, hozzátéve: a menekültek befogadása nem EU-sajátosság, hanem nemzetközi kötelezettség. Természetesen ez ügyben vannak viták a tagállamokkal – nemcsak Magyarországgal –, amelyekben az Európai Bizottság megpróbálja megvédeni a szolidaritás elvéből eredő uniós álláspontot, ám mindez nem azt jelenti, hogy Brüsszel embertömegeket telepítene át akárhová.

"Senki sem szegezte nekem, hogy ismerem-e Soros Györgyöt” – viccelte el a 444.hu kérdését a biztos, aki szerint a magyar kormányzati szereplőkkel folytatott tárgyalásain nem merült fel a Magyarországon közellenségnek kikiáltott befektető-filantróp neve, továbbá nem tud semmilyen "Soros-tervről" sem.

Október elején indul a konzultáció

Október elején indítja el a kormány az új nemzeti konzultációt a bevándorlásról, pontosabban a Soros-tervről – jelentette be szokásos kormányinfóján Lázár János. Azt szeretnék megtudni az emberektől, kitartsanak-e az eddigi bevándorláspolitikájuk mellett, amelynek a lényege a kancelláriaminiszter szerint az, hogy nem akarnak bevándorlókat. „Brüsszel és Budapest között az a különbség, hogy a kabinet meg akarja akadályozni a bevándorlást, míg az EU ennek az ellenkezőjét akarja” – vélekedett Lázár. Arra a kérdésre, hogy mennyi lesz a nemzeti konzultáció költsége, a kancellárminiszter azt mondta: az előző konzultációk tapasztalatai alapján 700-900 millió forint körül. Z.Á.