kormány;kedvezmény;CEU;pávatánc;

2017-10-13 21:52:00

CEU - Pávatánc a kedvezmény

A Közép-európai Egyetem fennmaradását biztosító megállapodás New York állam és a magyar kormányzat között készen áll az aláírásra, a kormány mégis inkább a trükközést választotta.

Egyértelműen látszik, hogy csak időhúzásról van szó – vélekedett Juhász Attila annak kapcsán, hogy a kormány úgy döntött: változtat a felsőoktatási törvény tavasszal elfogadott, a magyarországi külföldi egyetemek, így a Soros György alapította Közép-európai Egyetem (CEU) budapesti működését is szigorító módosításán, mégpedig a határidők kitolásával. A Political Capital vezető elemzője szerint a kormánynak nem áll szándékában, hogy enyhítsen a lex CEU-ként elhíresült törvénymódosítás feltételein, amelyek az érintett intézmények közül egyedül a "Soros-egyetemet" hozták nehéz helyzetbe. – Nem látom, hogy a kormány politikai szinten bármilyen kedvezményt tett volna a CEU felé. Ez pávatánc – fogalmazott a szakértő.

Trócsányi László igazságügyi miniszter pénteken jelentette be: a kormány nevében olyan módosító javaslatot nyújtott be, amellyel 2018 január elseje helyett 2019 január elsejére módosul az előírt feltételek teljesítésének határideje. Az atv.hu információi szerint a javaslatot már jövő hét kedden napirendre tűzhetik.

 Fotó: Molnár Ádám

 Fotó: Molnár Ádám

– Az eredeti határidő elegendő volt azok számára, akik érdemben keresték a megállapodást a felesleges politikai vita helyett. A kormány azonban hisz a megoldásban, így figyelembe vette, hogy a CEU-val még nem zárultak le a tárgyalások. A kormány megfontolta a Magyar Rektori Konferencia (MRK) azon javaslatát is, hogy a feltételek teljesítéséhez szükséges határidő hosszabb időtartamban kerüljön megállapításra – mondta Trócsányi László, ezzel magyarázva a kormány lépését. Az igazságügyi miniszter emlékeztetett: az MRK javaslatát a Velencei Bizottság is üdvözölte. Az Európa Tanács alkotmányjogászokból álló szakértői testülete egyébként épp a napokban fogadta el végleges állásfoglalását a lex CEU-val kapcsolatban. Ebben kifejtették: elismerik, hogy az államoknak jogukban áll szabályozni a területükön működő külföldi felsőoktatási intézményeket, ám a magyar szabályozás egyes pontjait túl szigorúnak és indokolatlannak tartják. Emellett javasolták, hogy a már működő intézményekre ne vonatkozzanak az új előírások.

– A kormány ezt nem tudja elfogadni, hiszen éppen ez az értelmezés eredményezne diszkriminatív helyzetet. A magyar jogszabályok mindenkire nézve kötelezőek, még az amerikai CEU-ra is – szögezte le Trócsányi. Mint mondta, a kormány meg van győződve arról, hogy az érintett intézmények – "amennyiben akarják" – teljesíteni tudják a számukra előírt feltételeket, az új határidő pedig "még a CEU számára is" elegendő lesz. Hozzátette: az Európai Bizottsággal folytatott, a kormány által "teljes mértékben jogi, szakértőinek tekintett párbeszéd" folyamatban van, ezért bíznak abban, hogy a kötelezettségszegési eljárás során felhozott jogi érveiket a bizottság érdemben megfontolja.

Juhász Attila úgy látja, a határidő módosítása ugyan gesztus lehet a külföldi partnerek számára, ám a kormány valójában csak magának adott időt. – Nyilvánvaló, hogy a választások közeledtével, a "sorosozás" kellős közepén nem mutatna jól, ha megállapodnának Soros György egyetemével. Ráadásul a "sorosozás" csak egyfajta vonatkozásban működik, mégpedig ha "migránsoznak" is mellé. Egy egyetem bezárása, csak azért, mert Soros György alapította, még a Fidesz-táborban sem túl jó üzenet" – vélekedett az elemző, aki szerint a határidő eltolása egyvalamit jelent: azt, hogy CEU körüli harcnak még messze sincs vége.

– Az igazságügyi miniszter javaslata meghosszabbítja a bizonytalanság időszakát, miközben hátat fordít a kérdés kézenfekvő megoldásának – közölte péntek este az egyetem. Mint írták, a CEU fennmaradását biztosító megállapodás New York állam és a magyar kormányzat között készen áll az aláírásra. A helyzet megoldása a kormányzat kezében van: egyszerűen aláírhatja az általa letárgyalt megállapodást. Jelezték, a CEU együttműködik a Bard College-dzsal, hogy az új feltételeknek megfelelően New York államban is oktathassanak, programjuk már bejegyzés alatt áll a New York-i Oktatási Hivatalnál. Emlékeztettek: a magyar kormány aláírt egy szerződést Maryland állammal a McDaniel College ügyében. "A New York állammal kötendő megállapodás aláírásának elmulasztását csak a CEU elleni diszkriminációként tudjuk értelmezni" – fogalmaztak.

Navracsics visszaszólt Semjénnek
Olyan emberek Soros-csatlósoznak le, akik a megelőző 10-15 évben nem győztek ájuldozni az én úgynevezett zsenialitásomtól, és lapogattak, hogy mekkora barátok vagyunk – mondta Navracsics Tibor a Civil Rádióban. Az uniós biztos szerint függőben lévő vita van közte és pártja között annak kapcsán, hogy az Európai Bizottság (EB) tagjai "Soros-emberei", és az ő tervét hajtják végre. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes nemrég hazaárulással vádolta Navracsicsot, szerinte az Orbán-kormány egykori külügyminiszterének "a nemzetéhez, nem pedig egy nemzetközi szervezethez kellene hűségesnek lennie". Navracsics szerint Semjén bírálata "nem fair". – Fair viszont a miniszterelnök bírálata, aki szerint én tévedek, és neki van igaza – mondta. Az ügy előzménye, hogy Navracsics korábban kijelentette: nem tud semmiféle "Soros-tervről", az EB munkatervében ilyen nem szerepel.