kosárlabda;NBA;észak-amerikai profi kosárlabdaliga;Golden State Warriors;

2017-10-17 07:55:00

Vad nyugati párbajhősök a legesélyesebbek az NBA-ben

Magyar idő szerint szerda hajnalban indul útjára a labda az észak-amerikai profi kosárlabda-bajnokságban (NBA), amelynek megnyerésére a címvédő Golden State Warriors tűnik a legesélyesebbnek.

„Sohasem láttam még ilyen játékost, ha akarja, minden idők legjobbja lehet” – mondta Kevin Durant egy szurkolói kérdezz-felelek beszélgetésen, csak éppen némi meglepetésre nem egyik saját csapattársáról – pedig akad jócskán választék -, hanem a Millwaukee Bucks görög csillagáról, Jannisz Antetokounmpóról. Bár egy NBA-nagydöntő legjobbjának választott játékosának szavára illik odafigyelni, komoly meglepetés lenne, ha a 23 éves hellén az idén sikerre vezetné az előszezont mindössze 25 százalékos mérleggel záró wisconsini egyletet.

Sőt, már az is, ha az idei évhez hasonlóan nem a Nyugati-főcsoport adná a szerda hajnalban kezdődő észak-amerikai kosárlabda-bajnokság, az NBA 2018-as bajnokát, az már kevésbé, ha a fentebb idézett Durant duplázni tudna csapatával, az oaklandi Golden State Warriorsszal. A GSW menedzsmentje ugyanis egyben tudta tartani az elmúlt három szezonból kettőt megnyerő keretét, s jelenleg úgy tűnik a Stephen Curry, Klay Thomson, Durant, Daymond Green, Andre Iguodala kvintettnél nincs erősebb klubszinten. Ennek ellenére előfordulhat, hogy még a főcsoport-győzelem sem lesz meg az idén az oaklandieknek, hiszen a végső győzelemre is esélyes riválisok nagy része szintén a nyugati konferenciából próbál a csúcsra jutni. Elsődleges kihívónak a Houston Rockets tűnik, mely James Harden mellé megszerezte az LA Clippersből a zseniális, ám eddig csapatszinten semmit sem nyerő Chris Pault, és ahogyan immáron szűk két évtizede, úgy az idén is számolni kell a San Antonio Spursszel, mely a sokoldalú Kawhi Leonard, és a frissen szerződtetett Rudy Gay mellett vajkezű és harcedzett veteránokkal, a spanyol Pau Gasollal, illetve az argentin Manu Ginóbilivel bárkire veszélyes lehet. (Amúgy éppen az utolsó pillanatban hosszabbító dél-amerikai – no és kicsit Gay – az oka, hogy a Spurs nem szerződtette a parádés európai szezont maga mögött tudó Hanga Ádámot, aki így Texas helyett Barcelonában kötött ki.) Beleszólhat a bajnoki címért folytatott harcba az Oklahoma City Thunder is: bár tavaly úgy tűnt, az OKC Durant eligazolásával süllyesztőbe kerül, a megdönthetetlennek hitt tripla-dupla – kétszámjegyű pont, lepattanó és gólpassz egy meccsen - rekordot átíró Russel Westbrook új, minőségi játszótársakat kapott az indianai Paul George és a New York-i Carmelo Anthony személyében.

Az elmúlt években Keletről csak a Cleveland Cavaliers tudta felvenni a Golden State által a liga elé dobott kesztyűt – a három közösen megvívott nagydöntőből a másodikban történelmet írva, 1-3-ról fordítva meg is fricskázták a Warriorst -, s nagy valószínűséggel ezúttal is a LeBron James vezette ohióiak lehetnek a legnagyobb ellenfelek. Még úgy is, hogy Kyrie Irving beleunt a másodhegedűs szerepbe, s mostantól a Boston Celtics szurkolóit örvendezteti meg játékával. Pótlása ugyanis első blikkre kifejezetten parádésra sikeredett: jött Chicagóból a Miamit Jamesszel már a csúcsig juttató Dwayne Wade, valamint New Yorkból az a Derrick Rose, aki ha egészséges, a liga tíz legjobbja között jegyzik – más kérdés, hogy erre évek óta nem akadt példa… Ám Kevin Love-val kiegészülve azért a Cavs bőven bajnokesélyesnek nevezhető. Legnagyobb kihívója éppen az Irvinggel felturbózott, s hibátlan előszezont produkáló Celtics lehet, bár a Boston hosszú távon vélhetően megérzi, hogy tavalyi frontemberét, Isaiah Thomast át kellett adni Irvingért cserébe a Clevelandnek.

Más csapat nemigen rúghat labdába az új szezonban, persze azért érdemes lesz figyelni rá, mire jut a Dallasban a huszadik idényének nekiveselkedő német Dirk Nowitzky, fel tudja-e venni az NBA tempóját az idei drafton a Philadelphia által elsőként kiválasztott Markelle Fultz, vagy éppen a brutális médiafelhajtás közepette a magyar válogatott egyeteméről, az UCLA-ről a LA Lakersbe szerződött Lonzo Ball. Vagy éppen meg tudja-e hódítani az Újvilágot az Európában már megkoronázott szerb duó, a CSZKA Moszkvától a LA Clippershez aláíró Milos Teodoszics, és a török Fenerbahcétól Sacramentóba igazoló, az Európa-bajnokságon a magyar válogatott ellen is szereplő, minden idők legjobb újoncszerződést aláíró Bogdan Bogdanovics. És persze fél szemmel a Chicagót is érdemes figyelni, már csak az exszolnoki Justin Holliday miatt is.