sztrájk;opera;Erkel;

2017-10-28 07:48:00

Sztrájk - Elmaradhat a premier az Erkelben

Éleződik a helyzet az Operaházban: a szakszervezetek szerint Ókovács Szilveszter fenyegette a dolgozókat, veszélyben a ma esti premier.

A Magyar Állami Operaház három szakszervezete az augusztusban sztrájkfelhívást tett közzé, mert az intézmény főigazgatójával még mindig nem sikerült megkötni az új kollektív szerződést. A szakszervezetek pénteki közleményében az áll: Ókovács Szilveszter főigazgató csütörtökön megszakította a Hugenották főpróbáját, a nézőtérre parancsolta a társulati tagokat, és megfenyegette őket, hogy „amennyiben élni merészelnek alkotmányos jogukkal, úgy bosszúból kezdeményezni fogja a Magyar Állami Operaház gazdasági társasággá történő átalakítását és a társulatnál csoportos létszámleépítést hajt végre.

Ellenben ha a sztrájk elmarad, úgy az előadás – önbecsülésüket feladó, önmagukat és társaikat eláruló résztvevőinek – hamis háláját kimutatva háromszoros közreműködési díjat kegyeskedik kifizetni. Ez szerény becslések szerint is tízmilliós nagyságrendű kiadás. Ugyanakkor a szakszervezetek szapulása közepette, újra meg újra kijelentette, hogy a kollektív szerződést nem hajlandó megkötni.” A közlemény szerint a magyar Állami Operaház bírósághoz fordult, kérve a sztrájk jogellenességének megállapítását.

Rotter Oszkár, a Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezetének (MZTSz) képviselője lapunknak azt mondta: a bíróságnak 5 napon belül, azaz harmincadikáig kell döntenie. Ha a premier előtt valamilyen okból megállapítják a sztrájk jogellenességét, úgy a szakszervezet fellebbez majd és kijavítja a formai hibákat. Ha nem születik döntés, úgy a szombat 17:30 és 22 óra között meghirdetett sztrájkot megtartják.

A szakszervezeti vezetőtől afelől is érdeklődtünk, készült-e hang- vagy videofelvétel a főpróbán történtekről. Rotter Oszkár azt mondta: mivel több száz ember volt jelent, szinte biztosan akadt, aki rögzítette a hallottakat. Az elöljáró azt mondta: noha az utóbbi hónapokban heti szinten egyeztettek a kollektív szerződésről a főigazgatóval, nem jutottak dűlőre, bár a dolgozók nemigen értik, mi a valódi kifogás a kontraktus ellen. Szerinte Ókovács aláírhatta volna a kollektív szerződést, s bőven lett volna idő további egyeztetésre és korrigálásra. Szombatra már nincs újabb megbeszélés kitűzve, így a bírósági döntéstől függ, lesz-e Hugenották szombat este.

Ókovács Szilveszter közleménnyel reagált:

"Tegnap, az Erkel színházi, szemtől szembe megtartott tájékoztatón bebizonyosodott, hogy az Operának készakarva kárt okozni kívánó szakszervezetek sztrájkfelhívása nemcsak jogsértő, de fő állításuk is hazugság. A kollektív szerződés hiányában a dolgozók jövedelme nemhogy csökkent volna havi 130 ezer forinttal, de a tavalyi év azonos időszakához képest átlagban több tízezer forinttal még emelkedett is." Ókovács szerint bár a Bárány Balázs (az Operaházi Független Dolgozók Szakszervezetének vezetője) és "megvezetettjei azt állítják, hogy az Opera havi 150 millióval kevesebb juttatást folyósít KSZ nélkül, éppenséggel 150 millióval több pénz áramlott ki a dolgozókhoz. A Magyar Állami Operaház bízik művészei és munkatársai józan ítélőképességében, együttérez azokkal az énekkari művészekkel, akik az agresszív ráhatás nyomán félnek színpadra lépni: mellettük állunk, legyenek bátrak. A bajkeverő, az Operához mit sem értő, a közalkalmazottainkkal ellentétben semmit sem kockáztató vasutas szakszervezeti vezér történelmi ismereteit pedig annyiban óhajtja tágítani, hogy „nérósága” annak ismerszik meg, aki romboló működésének tetőfokán felgyújtaná az intézménynek az elmúlt hat évben, közös, nagy munkával kiépített eredményeit."

Ókovács hozzátette: a premiert megtartják.