Soros;reagálás;nemzeti konzultáció;

2017-11-20 21:44:00

Soros mást gondol a "Soros-tervről", mint a Fidesz

Nem hagyja szó nélkül az üzletember az Orbán-kormány ellene indított háborúját. A kabinet támadásnak tartja, hogy Soros mást gondol a Soros-tervről, mint a Fidesz. Orbán Viktor kormánya végül addig provokálta az üzletembert, amíg az erős szavakkal reagált a vádakra, rágalmakra. A kikényszerített reakció az ellenzéknek is jól jöhet.

Tisztázó kampányt indított Soros György az őt és az alapítványai által támogatott civil szervezeteket mocskoló fiedeszes hecckampány továbbá az úgynevezett nemzeti konzultáció miatt. Ennek egyik első lépéseként a filantróp-üzletember a honlapjára kitett cikkében pontonként cáfolta a konzultáció kérdéseibe neki tulajdonított kijelentéseket. Mint arról korábban lapunk is írt: a hét kérdéséből négy hamisítás, azaz a kormány propagandistái elferdítették Soros korábbi állításait, míg három esetben olyan kijelentést tulajdonítanak neki, amit soha sehol nem mondott, nem írt. A cikke megjelenésével egy időben az üzletember telefonos interjút adott a Financial Times-nak (FT). Soros itt elmondta: a demokráciát és emberi jogokat védelmező magyarországi civil szervezetek, illetve azok vezetőinek a biztonságát is félti a magyar titkosszolgálatok kilátásba helyezett vizsgálataitól.

Mint ismeretes, a magyar kormány régóta lebegteti a nemzetbiztonsági szolgálatok bevetését a „Soros-hálózattal” szemben. Orbán Viktor miniszterelnök október végén beszélt arról, hogy nemzetbiztonsági szerveknek fel kell tárniuk és nyilvánosságra kell hozniuk a Soros György támogatta civil szervezetek tevékenységét.

„Nem hallgathatok tovább, mert attól tartok, hogy (...) fennáll a veszély, hogy nem csupán szervezetek, hanem vezetőik is üldöztetést fognak elszenvedni” – mondta az FT-nek Soros György, majd azzal folytatta: „Tragédia Magyarország számára, hogy kormánya a gyűlölködés szításával és a lakosság félrevezetésével próbál hatalmon maradni”. Kifejtette, hogy az általa vallott nézeteket tudatosan félreértelmező, ellene irányuló kampánnyal a választók figyelmét próbálják elterelni a rossz oktatásról és az egészségügy helyzetéről.

Soros György szerint nem ő, hanem Orbán Viktor az, aki korábbi önmagához képest megváltozott, „az egykor uralkodó rezsim elleni lázadás vezetőjéből egy maffiállam vezetőjévé vált”. Az FT szerint Soros György elérkezettnek látja az időt, hogy az EU-országok kormányai erőteljesebben válaszoljanak arra, ahogyan Orbán Viktor bánik a civil társadalommal, illetve ahogyan kezeli a magyarországi jogállamisággal kapcsolatos félelmeket. „Vannak arra utaló jelek, hogy a mostani magyarországi rezsim túl messzire ment” – idézte a londoni lap Soros Györgyöt. A telefoninterjút ismertető FT kitért arra, hogy a magyarországi születésű Soros ellen indított kampány a bírálók szerint a harmincas évek antiszemita propagandáját idézi.

A kormánypártból előbb Németh Szilárd reagált Soros cikkére a napirend előtti felszólalásában, a maga módján. „Soros György kitöltötte a nemzeti konzultációt és a Soros-tervet támogatja” – mondta a Parlamentben, miközben az LMP két vezetője Szél Bernadett, és Hadházy Ákos egy-egy papírlapon „hazudik!” feliratot tartottak a magasba a honatya háta mögött. Gulyás Gergely frakcióvezető úgy nyilatkozott: Soros a nemzeti konzultációt támadva vádaskodik, fenyeget, rágalmakat fogalmaz meg, és tagadja a „Soros-tervet”.

Soros fellépésének az időzítéséről Csontos Csaba a Soros-alapította Nyílt Társadalom Alapítvány (Open Society Foundations - OSF) szóvivője lapunknak úgy nyilatkozott: Soros György azért döntött úgy, hogy tisztázó kampányt indít, mivel úgy érezte, hogy már nemcsak az ő személyét érintik a kormányzati támadások, hanem az általa is támogatott civil szervezeteket is titkosszolgálati fellépéssel fenyegeti a hatalom. Csontos Csaba úgy fogalmazott: az látható, hogy a kormányzat részéről egyre több a civilekkel szembeni szakszolgálati akciókra utaló megnyilatkozások, felgyorsulni látszanak az események és egyre nyomatékosabb formát öltenek – mondta a szóvivő. A minap pedig a Magyar Idők már arról cikkezett: az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságában Pintér Sándor belügyminiszter beszámol kedden arról, hogy mire jutottak a „Soros-hálózatot” elemző titkosszolgálatok. Igaz, ezt a Belügyminisztérium lapunknak részben cáfolta, mondván: a bizottság napirendjén nem is szerepel ilyen pont.

Lökés az ellenzéknek

Az ellenzéknek morális kötelessége lenne, hogy Soros György mellé álljon – állította lapunknak Szentpéteri Nagy Richard politikai elemző.

- Miért várt ilyen sokáig fellépésével Soros György?

- Emberileg érthető volt Soros hezitálása. Ő ugyanis eleve azért került a Fidesz célkeresztjébe, mert Magyarországon alig-alig létezik az ellenzék, ezért Orbánnak házon kívül kellett ellenfelet keresnie. Soros láthatóan várta, hogy megszabaduljon ettől a szereptől, de a magyar ellenzék nem vette le róla ezt a terhet azzal, hogy elkezdte volna tenni a dolgát. Soros talán azért lépett most, mert belátta, a magyar ellenzék nem tud vagy nem akar mit kezdeni ezzel a helyzettel. Másfelől mára szinte biztossá vált, hogy a Fidesz mostani kampánya szinte csak és kizárólag sorosozásról szól majd. Lehetett volna talán hamarabb is lépnie, ám Soros György a kampányát előre eltervezte, ehhez pedig időre volt szüksége. Gondolom, mostanra megtette az előkészületeket, hogy egy kedvező környezetben jelenjen meg az ellenvéleménye.

- Kinek kedvez a környezet?

- Az ellenzéknek biztosan, hiszen 2014-el szemben most szinte tálcán kínálja a történelem a változás lehetőséget Magyarországon. Tény viszont az is, hogy miközben a magyar emberek többsége, a nemzetközi közvélemény és a partnerkormányok is egyaránt változást szeretnének, az ellenzék egyelőre nem tud élni ezzel a lehetőséggel.

- Soros fellépése lökést adhat nekik?

- Igen, bár ehhez egy kicsit több stratégiai érzékre lenne szükség. Így például kerülniük kellene, hogy a kerítésről vagy a menekülthelyzetről vitázzanak a Fidesszel, ezek ugyanis a kormánypárt témái. Ugyanakkor Soros György személyéről lehet és kell is beszélni. Soros György egy kiváló, nagyszerű ember, az egyik legnagyobb magyar, aki rengeteget adott ennek az országnak. Az ellenzéknek nemcsak taktikai, morális kötelessége is lenne, hogy kiálljon Soros mellett.