Orbán-kormány;szegénység;gyerekek;

2017-11-21 15:51:00

"Szégyenbizonyítványt állít ki magáról az Orbán-kormány"

Minden harmadik magyar gyereket szegénység fenyeget, Magyarország az uniós rangsor végén kullog Spät Judit, az Együtt elnökségi tagja és Szabó Tímea, a Párbeszéd társelnöke, országgyűlési képviselő szerint szégyenbizonyítványt állít ki az Orbán-kormány közel 8 éves munkájáról, hogy az Európai Unióban továbbra is hazánkban az egyik legmagasabb a gyermekszegénység- írja közös közleményében a két politikus .

 Az Együtt–Párbeszéd-szövetség szerint szolidárisabbá kell tenni a családtámogatási rendszert és a lakhatás támogatására költött pénzek elosztását, valamint értelmetlen látványberuházások helyett a szegénység okainak felszámolására kell többet költeni az EU-s forrásokból is.

Ismét elkeserítő adatokat mutat az Eurostat legfrissebb gyermekszegénységi statisztikája. Több mint félmillió, azaz minden harmadik magyar gyerek szegénységben él, vagy fenyegeti a szegénységbe süllyedés. Tragikus módon az egyszülős családokban nevelkedő gyermekek 66%-a él szegénységben. Ezzel a most megjelent 2016-os adatok szerint 27 tagállam közül a 4. legrosszabb helyet foglalja el Magyarország. Csak Romániában, Bulgáriában és a válság sújtotta Görögországban rosszabb a helyzet (Írországra nem publikáltak adatot).

Az Együtt és a Párbeszéd szövetségének választási programjában az első helyen szerepel a gyermekszegénység csökkentése. Legsürgősebb intézkedésekként a kormányváltást követően azonnal pótolni kell a családi pótlék, a gyes és más fontos szociális ellátások 10 éve elmaradt infláció követő emelését. Igazságosabbá kell tenni az SZJA rendszerét, a lakhatásra fordított támogatásokat pedig új építésű, akár luxus kategóriás ingatlanok vásárlásának támogatása helyett sokkal nagyobb arányban a közösségi lakásszektor fejlesztésére és az adósságcsapdába került családok helyzetének rendezésére kell fordítani. Fel kell számolni a jelenleg gyorsan fokozódó iskolai szegregációt is, mert az a szegénység újratermelődésének egyik legfontosabb oka - zárul a közlemény.