egészségügy;béremelés;szakdolgozók;

2017-11-23 06:00:00

Egészségügyi bérfélelmek - 30 milliárdot kérnek a szakdolgozók

Ismét tárgyalóasztalhoz ülnek a kormány képviselőivel az egészségügyi érdekvédők csütörtökön, akik a már megállapodásokban rögzített többlépcsős bérnövekedésen felül további mintegy 34 milliárd forintos emelést kérnek. Ebbe beleférne az is, hogy még karácsony előtt az ágazat dolgozói – köztük a gazdaságiak és ügyviteliek is – kapjanak plusz egyhavi bért. További forrást kérnek azért is az ágazat számára, hogy a következő, decemberi fizetésre ígért 12 százalékos bérfelzárkóztatás hatása megmaradjon. A minden ágazatra kötelezően kiterjesztett garantált bérminimum emelés miatt ugyanis elvesztették a relatív előnyüket.

„Emiatt az elvben mindenkinek járó 12 százalékos béremelésnél lényegesen kevesebbel kell majd beérnie mintegy 15 ezer egészségügyi dolgozónak a következő hónaptól” – mondta lapunknak Balogh Zoltán, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara elnöke. Eszerint ugyanis a béremelés alapja nem az aktuális bérük, hanem a bértábla alapján járó alapfizetés, amely a szakdolgozók csaknem húsz százalékánál nem éri el az év elejétől 161 ezer forintra emelt garantált bérminimumot. Sőt, van, akinek az emelés után járó többlet 25 év munkaviszony után 300 forint lesz. Hozzátette: azt is kérték, hogy a jövő novemberi béremelést hozzák előre. Az államtitkár ezzel kapcsolatban annyit ígért: ez júliusban akár meg is történhet. A fentieken túl ragaszkodnak ahhoz is, hogy 2018-ban a gazdasági és műszaki területen dolgozóknak is rendezzék a béreiket.

Petícióval tiltakoznak
A tagdíjfizetés megtagadással fenyegetik egy petíció aláírói az orvoskamarát, ha a köztestület gazdálkodása nem lesz átláthatóbb, szakmai érdekvédelme pedig markánsabb. Az 1001 orvos a hálapénz ellen csoport közösségi oldalára is felkerült a Népszava tegnapi cikke, amelyben megírtuk: jövőre csaknem a duplájára emelkedne az orvoskamarai tagdíj. A hozzászóló orvosok szinte mindegyike tiltakozik ez ellen. Volt, aki azt írta: „Legalább annyit tegyetek meg, hogy megkeresitek a "saját " küldötteteket (aki ugyebár kollégánk), hogy ne szavazza meg!" Egy fiatal orvos, Drajkó Zsombor petíciót fogalmazott, arra kérve orvos társait, hogy minél többen csatlakozzanak a tiltakozókhoz.