BKV;nők;zaklatás;

2017-11-26 21:19:00

Gyakoriak a zaklatások a BKV-nál dolgozó nők szerint

A megkérdezett buszvezetőnők közel 40 százaléka volt már kitéve valamilyen zaklatásnak a munkahelyén – derült ki a cégnél készült, és lapunk birtokába került felmérésből.

A BKV mind a 10 ezer dolgozója bevonásával végzett pszichoszociális kockázatfelmérést. A több mint 50 feltett kérdés között arra is kíváncsiak voltak, munkahelyükön szenvedtek-e el szexuális vagy fizikai erőszakot, bármilyen zaklatást. A választ beküldők névtelensége garantált volt a felmérés során, csupán a nemüket kellett megjelölni és azt a területet, ahol dolgoznak.

A BKV nem volt hajlandó a felmérés tapasztalatait megosztani, lapunknak mégis sikerült információkat szerezni.

A műszaki területeken például 689 dolgozó válaszolt a kérdésekre, 27 jelölte magát női munkavállalónak. Közülük ketten számoltak be arról, hogy valamelyik munkatársuktól szexuális vagy fizikai erőszakot szenvedtek el. Egy fő „nem tudommal” válaszolt. A munkatársaik által okozott, de nem minősített zaklatást sokkal többen éltek át: 27 nőből öten, ami már közel 20 százalékos érintettséget jelent. A női válaszadók fele, tizenhárman emlékeztek úgy, hogy munkahelyükön ki voltak téve munkatársaik heccelődésének. Ez az adat kiegészül még további 6 nem tudom szavazattal.

A járművezetők között súlyosabb a nők helyzete, sokkal több a visszaélés. A BKV-felmérés egyik területi, járművezetőkre vonatkozó csoportjában a beérkezett 1480 válaszból 59 női munkavállalóból 17-en számoltak be arról, hogy fizikai, szexuális bántalmazás áldozatai voltak. Négyen a bizonytalan „nem tudom” választ jelölték meg. Ennél is többen, 21-en jelezték, hogy munkahelyükön valamilyen, nem minősített zaklatásnak voltak kitéve, ami közelíti a 40 százalékot, míg ketten „nem tudommal” válaszoltak. A heccelésnek való kitettség szinte általános tapasztalat a női járművezetők körében: 59-ből 41-en számoltak be erről, ami 70 százalékos arány. A BKV rákérdezett a külső személyek által elkövetett szexuális és fizikai zaklatásokra is. Ez kimagasló arányt mutat, a női járművezetők e csoportjának majdnem fele élt át ilyet, 59-ből 25-en.

A felmérés szerint szexuális vagy fizikai bántalmazást nem csak nők szenvedtek el: a műszaki területen 54 férfi vallott erről. Ez a nőkhöz hasonló arányt mutat, szintén megközelíti a 10 százalékos érintettséget. Abban is hasonlóságot mutatnak a nőkkel, hogy a nem minősített munkahelyi zaklatásnak nagyjából 20 százalékuk, összesen százan voltak szenvedő alanyai.

Külsős személytől 39 műszaki területen dolgozó férfi szenvedett szexuális vagy fizikai bántalmazást, további 20 bizonytalan volt ennek megítélésben, de nem zárta ki, hogy megtörtént. Ez szintén 10 százalékos arányt jelent. A járművezetők felmért csoportjának 30 százaléka, 425 férfi számolt be munkahelyi zaklatásról, szexuális és fizikai erőszak elszenvedéséről mindössze 5 százalékuk, külsős személy által elkövetettről 8 százalékuk tett említést.

A BKV-t megkérdeztük arról, milyen tendenciát lehet kimutatni a zaklatások terén a felméréseikből, de nem kaptunk választ. Csupán arra kaptunk egymondatos reakciót, hogy mit tesz a cég dolgozóiért, hogy ne váljanak szexuális zaklatások áldozataivá. Azt közölték, hogy ilyen intézkedésre nem volt szükség, mivel: „nem érkezett egyetlen intézkedésre okot adó visszajelzés sem.”