MVM;Paks;uniós forrás;Jávor Benedek;Fidesz-kormány;paksi bővítés;Paks 2;

2017-12-05 17:24:00

Lebuktatta magát a kormány: indokolatlanul drága lesz Paks 2

A Magyar Közlönyben árulta el a kormány, hogy sokkal jobban járna a magyar állam, ha a paksi bővítés helyett megújulóenergia-beruházásokkal termelnénk áramot. Az alapinformációt a napi.hu vette észre: naperőművet épít Pakson uniós forrásból, a Környezeti és Energetikai Hatékonysági Operatív Program (KEHOP) keretéből az MVM Hungarowind Szélerőmű Üzemeltető Kft. Már ez az információ is meghökkentő – nem csak az, hogy a zöldenergia-beruházások elé adminisztratív akadályokat állító Orbán-kabinet hisz a napenergiában, és erre a területre adófizetői pénz helyett EU-támogatásból is lehet költeni –, de az igazi meglepetést az árak jelentik. Az anyagban az szerepel, hogy 3 milliárd 144 millió forintért olyan energiatermelő kapacitás létesül, amely évente 20 millió 748 ezer kilowattóra (kWh) villamos energiát állít elő – vagyis – a szükséges számításokat elvégző és a Facebookon publikáló Jávor Benedek, a Párbeszéd EP-képviselője szerint – fajlagosan sokkal olcsóbb lesz, mint Paks 2.

- Paks I éves termelése nagyjából 16000 gWh. Paks 2 esetében jóindulatúan számolhatunk 20000 GWh-val (20 milliárd kWh). A naperőmű, mint láttuk, 20 millió 748 ezer kWh-t termel évente (ami durván Paks II termelésének ezredrésze) – számoljunk kerekítve 20 millió kWh-val, hogy Paks 2 szemszögéből nézve kedvezőbb legyen. Paks 2 állítólagos ára (amennyit a kormány mond, bár mindenki tudja, hogy ennél sokkal többe fog kerülni a kiegészítő beruházások, a más most is legalább 2 éves csúszás, meg a kamatok és egyéb hitelterhek miatt) 4000 milliárd forint, vagyis 1 kWh-t előállító áramtermelő kapacitás ára: 200 forint. A naperőmű kerekítve 3 milliárd forintba kerül, itt tehát 1 kWh-t előállító áramtermelő kapacitás ára: 150 forint – írja Jávor. Azaz szerinte „uniós pénzből, az állami MVM megrendelésére (nyilván a szokásos haveri profitot és korrupciós hányadot is belekalkulálva) 150 forintért kap meg egy egységnyi áramtermelő kapacitást a magyar állam, ugyanez Paks 2 esetében optimális esetben is legalább 200 forintba, vagyis 25 százalékkal többe kerül – és ezt nem mi állítjuk, hanem az Orbán-kormány a saját hivatalos lapjában”.

- A számok után csak egy kérdés marad: kit fognak börtönbe zárni, ha Paks 2 a fentiek ellenére, 100 százalékban magyar adófizetői pénzből mégis megépül? - teszi fel a kérdést a politikus.