Európai Bizottság;költségvetés;

2018-01-13 07:12:00

Statisztálunk

Az Európai Bizottság májusban áll elő azzal, miként képzeli el az EU következő hétéves költségvetési időszakát, és az egyes államok nagyjából mekkora összegből gazdálkodhatnak. Berlin és Párizs egyre hangosabban követeli: ha egy tagállam nem tartja magát az uniós normákhoz, csökkentsék pénzügyi támogatását. Ezt ugyan nem támogatja Jean-Claude Juncker bizottsági elnök, ám az ő szava tudjuk mennyit ér Angela Merkel ellenében. Budapest és Varsó érzi a veszélyt, aligha véletlen, hogy a lengyel kormányból hirtelenjében kitették a legszélsőségesebben EU-elleneseket.

Orbán Viktor azonban más stratégiát választott: ha harc, hát legyen harc. "Forrásokra van szükségünk az új utak vagy vezetékek építéséhez. Amennyiben az Európai Unió nem tud pénzügyi támogatást adni, Kínához fordulunk" – jelentette ki.

Elképzeljük, amint Merkel kancellár és Macron elnök riadtan összenéz: „Most mi lesz velünk? Inkább ne nyirbáljuk meg a magyarok pénzét, csak ne hozzák be Kínát!” - jutnak az egyértelmű következtetésre.

Akad azonban egy kis bökkenő. Bármennyire reménykedünk is abban, hogy Kína pótolja az uniós támogatást, s szeretnénk, hogy a hatalmas ország öntse majd a pénzt kis hazánkba, ezzel zsarolni az EU-t legalább annyira bölcs, mint a nevezetes hátizsákban lapuló, állítólag 2,3 millió aláírással jobb belátásra bírni Brüsszelt kvótaügyben. Peking ugyan valóban egyre nagyobb érdeklődést mutat az uniós befektetések iránt, de szó sincs arról, hogy a régióba ömlene a pénz, függetlenül a Belgrád-Budapest vasútvonaltól, vagy a Görögországba invesztált 4,2 milliárd eurótól. A Pekinggel való szorosabb kapcsolatok kiépítésére egybeszervezett 16 közép-kelet-európai országba áramló összbefektetések mindössze 1,3 százaléka érkezett Kínából. Csak összehasonlításként: ez az arány Ausztriát illetően 19,1 százalék.

Kína nem a saját pénzének az ellensége, csak olyanra költ, amiből jelentősen profitál. Óvatosan lépked Európa felé. Magyarországot eszközként használja fel e stratégiájában, mi pedig még büszkék is vagyunk a statisztaszerepre.