MSZP;Fidesz;Jobbik-Konzervatívok;ellenzék;Parlament;LMP;rendkívüli ülés;

2018-01-29 17:31:00

Tóth Bertalan: Orbán, Rogán és Szijjártó szervezi a migrációt

Legalábbis arra lehet számítani, hogy a kormánypárt távol marad, így nem lesz határozatképes a T. Ház – és a nyugdíjakról sem esik egy szó se. Csak néhány napirend előtti felszólalásba lehet kapaszkodni. 

A kormány bevándorláspolitikája lesz a fő téma a parlament január 30-ára, keddre összehívott rendkívüli ülésén. Pontosabban lenne, mert a várakozások szerint a Fidesz-frakció nem megy el, így az ülést határozatképtelenség miatt hamar berekesztik: az ellenzék végül annyit profitálhat a "titkos" betelepítési botrányból, hogy napirend előtt felszólalhat. Várhatóan először Tóth Bertalan emelkedik szólásra - és arról beszél, hogy a migrációt Orbán Viktor miniszterelnök, Rogán Antal miniszterelnöki kabinetfőnök, illetve Szijjártó Péter külgazdasági- és külügyminiszter szervezi. Az MSZP frakcióját követi a Jobbik és aztán valószínűleg az LMP képviselője. Azt, hogy a kormány kit delegál az ülésre, nem tudni. Kósa Lajost gyakran küldik efféle munkákra, most az a kérdés, hogy Gulyás Gergely frakcióvezető vállalja-e a tűzoltó szerepet.

Az előzményekről annyit, hogy Altusz Kristóf külügyi helyettes államtitkár januárban a Times of Malta lapban "elkottyantotta", hogy Magyarország tavaly 1291 menekültet befogadott, de ezt a "biztonságuk érdekében" elhallgatta a kormány. Botrány lett belőle. Ezután megtört a Fidesz migránsokkal kapcsolatos és kötelező betelepítés elleni harci lendülete, az ellenzéki politikusok pedig "beleálltak" az orbáni kettős beszéd szapulásába. Az MSZP úgy fogalmazott, hogy az egész menekültellenes kampány egy nagy hazugság.

A rendkívüli ülés összehívását, ahol Orbánékat rá akarnák venni a tiszta beszédre, a Jobbik kezdeményezte, de Vonáék egyedül nem tudtak volna elegendő aláírást összegyűjteni. Kellett hozzá az MSZP és az LMP is. Értesüléseink szerint végül a szocialisták úgy álltak a titkos menekültbefogadás feltárását célzó Jobbik-kezdeményezés mögé, hogy a letelepedési kötvények ügyeit és szociális kérdéseket bevetettek a napirendi pontok közé. Így a keddi ülés témái között találjuk a biztonságos időskor és a méltányos nyugdíjrendszer megteremtését célzó MSZP-s, illetve egy olyan törvénymódosítási javaslatot is, amellyel az LMP az önkormányzati tisztviselők béreit szeretné rendezni. Na és a szocialisták ragaszkodtak hozzá, hogy a migráns szó véletlenül se szerepeljen a jobbikos javaslatban. Így lett.

Stop, Oligarcha! - már a vagyonelkobzás is benne van
Az MSZP január 23-án hozta nyilvánosságra a Stop, Oligarcha! néven futó törvényjavaslat-csomagját. Mielőtt Harangozó Tamás és Tóth Bertalan benyújtotta  az Országgyűlésnek, elküldték az LMP és a Jobbik képviselőinek, akik végül nem tartották fontosnak, hogy támogassák. A csomagnak akár A Fidesz halálos ítélete címet is adhatták volna. Szerepel ugyanis benne, hogy "azokat is el kell számoltatni, akik törvényhozással, vagy jogsértő jogalkalmazással lehetővé tették a visszaéléseket, továbbá nagy figyelmet kell fordítani a jogsértő magatartások megelőzésére". 
A törvénycsomag vitájában civilek azt szorgalmazták, hogy kerüljön bele a javaslatba "az átláthatatlan módon meggazdagodott személyekkel szemben a vagyonadózás, illetve az egyenesági rokonok közötti öröklési illeték bevezetésének lehetősége ". De végül ez kimaradt.
A Tóth-Harangozó-féle csomag átvette Szabótól azt a fordulatot is, hogy "a letelepedési kötvényeket forgalmazó, jellemzően offshore cégek mögötti valódi tulajdonosokat is fel kell tárni, így az alapos vizsgálat lezárultáig, a kötvények 2018-tól esedékes forgalmazók számára történő visszafizetését fel kell függeszteni".