NFM;Seszták Miklós;2018-as választás;

2018-02-02 06:00:00

Sesztákra Kisvárda vár

Program helyett kádervariációkkal készül a választásra a Fidesz. A fejlesztési tárca túl közel kerülhetett az elmúlt négy év győzteséhez.

Két hónappal a választás előtt megindult a kormányzati helyezkedés. Seszták Miklós a Fidesz-KDNP esetleges győzelme után se maradna a nemzeti fejlesztési tárca élén - értesültünk több egybehangzó forrásból. Egyikük úgy fogalmazott: se a kormányfő, se a tárcavezető nem ragaszkodik a folytatáshoz. Olyan is akadt, aki úgy tudja, Seszták Miklós szűk körben úgy fogalmaz, hogy a kormányfő győzelem esetén más, "rendkívül megtisztelő" posztot szán neki. Volt, aki szerint a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumban (NFM) "már mindenki pakol", vagyis Seszták távoztára készül. Hírek szerint Orbán Viktor, ha újból kormányt alakíthatnának, a legnagyobb átszervezést éppenséggel a nemzeti fejlesztési tárcánál tervezi.

Az utódra nem hallottunk tippet, de nem lenne meglepő, ha egy ilyen esetben a kormányfő újfent egy szinte teljesen ismeretlen személyt húzna elő a kalapból. Seszták Miklóst 2014-es miniszteri kinevezéséig a nagyközönség szinte egyáltalán nem ismerte, miközben Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei kötődésű KDNP-s politikusként, illetve Kisvárdán autókereskedést is üzemeltető ügyvédként valószínűleg már régóta a kormányfő látókörébe férkőzött. Sokkal egyértelműbbé teszi Orbán Viktor kiválasztási módszertanát, ha tudjuk: Seszták Miklós elődje, Németh Lászlóné Simicska Lajos oligarchához kötődött, míg a kisvárdai politikus-ügyvéd-vállalkozó különböző családi-baráti kapcsolatokon keresztül inkább Csányi Sándor köreihez sorolható.

A kormányfőt a legkevésbé se zavarták meg a Seszták körül feltárt, esetenként a hanyag tervezés jeleit mutató zavaros - részint offshore-szerű - cégügyek és a miniszter ezt illető, kevéssé értelmezhető magyarázkodásai. Seszták azonban azóta feltűnően keveset szerepel és inkább megyéje helyi rendezvényein tűnik fel.

Az elmúlt négy év során Kisvárda - például Felcsúthoz hasonlóan - besorolt a szükségtelen, panamagyanús állami stadion- és egyéb megalomán beruházások helyszínei közé. Mindemellett a rendkívül kiterjedt tevékenységű tárca működtetése mindeddig viszonylag zavarmentesen zajlott (már amennyiben a kormányzat, illetve az ügyészség teljesen érzéketlen maradt a számos feltárt visszaélésre). Az NFM tevékenysége több átfedést mutatott a Miniszterelnökségével: Lázár János tárcája is végzett állami vagyonkezelést a pénzügy és az energetika területén. A hallgatag Seszták Miklós kormányon belüli súlyát jellemzi, hogy eme vagyonelemek mára az NFM-hez kerültek, igaz, külön miniszterelnöki felügyelet alá. Az akció miatt Lázár János nyilvánosan fanyalgott, a konfliktus nem vezetett nyílt pengeváltáshoz. Orbán Viktor észjárását jól ismerő forrásaink ugyanakkor most azt várják a kormányfőtől, hogy valamiféle ellensúly kiépítésébe kezd a hazai oligarchák közül az elmúlt négy év egyértelmű győztesének tekinthető Csányi Sándorral szemben.

Az NFM lapzártánkig nem válaszolt a miniszter esetleges távozásával kapcsolatos kérdéseinkre.