Pécs;civilek;Művészetek Házában az Emberség Erejével Alapítvány;

2018-03-03 06:04:00

Pécs még harcol Sorossal

Nem tarthat rendezvényt a pécsi Művészetek Házában az Emberség Erejével Alapítvány (EEA), mivel az épületet hasznosító Zsolnay Örökségkezelő Kft. ügyvezetője, Vincze Balázs Harangozó-díjas táncművész nem kívánja a civil szervezetnek bérbe adni a kft. ingatlanját.

Korábban megírtuk: a Soros György által létrehozott Nyílt Társadalom Alapítvány idén 130 millió forinttal támogatja a dél-dunántúli civil szervezeteket, s a pénz elosztását a pécsi Emberség Erejével Alapítvány koordinálja. A megyeszékhely kormánypárti többségű közgyűlése erről értesülve decemberben határozatban szólította fel a város polgárait és vállalkozásait, hogy ne adják bérbe ingatlanjukat a Soros által támogatott szervezeteknek. A pécsi fideszes vezetők azt sulykolták (noha erre semmilyen bizonyítékuk nem volt), hogy a nem kívánatosnak minősített szervezetek valószínűleg migránsokat akarnak betelepíteni a térségbe. A határozat után az a cég, amelyik addig bérbe adta ingatlanját az EEA-nak, felmondta az alapítvánnyal a szerződést, ezért a szervezet kénytelen volt új helyet keresni magának.

Vincze Balázs a közgyűlési határozattal indokolta elzárkózását, s azzal, hogy a Művészetek Háza is önkormányzati intézmény. Megkérdeztük tőle, hogy saját elhatározásból döntött-e a bérbeadás megtagadásáról, amire azt felelte, hogy nem kapott utasítást a város vezetőitől.

Amúgy az EEA-hoz 111 Baranya, Somogy és Tolna megyei alapítvány pályázott támogatásért, február közepén hatvanan kaptak kisebb-nagyobb összeget, s mint azt az alapítvány szóvivője, Mester Zoltán elmondta, a nyertesek szociális, kulturális, egészségügyi és közösségfejlesztő munkát végeznek. A díjazottak közül egyik sem foglalkozik menekültekkel. (A Művészetek Házába tervezett rendezvényen egyébként a nyertes szervezetekkel találkozott volna az EEA.)

A történethez tartozik, hogy az EEA pert indított az alapítvány hátrányos megkülönböztetése miatt Pécs önkormányzata ellen. Az általunk megkérdezett jogászok szerint csaknem biztos, hogy a pert az alapítvány megnyeri, hisz a pécsi várostyák – helyben sokak ellenérzését kiváltó - határozata vitathatatlanul diszkriminatív. Az egyik jogász felvetette, hogy a városvezetés megengedhetné, hogy eltekint a szerencsétlen határozattól, ehhez nem kellene más, mint nyitottság és jóízlés. Az ötletet felvető ügyvéd azonban hozzátette: a rendelet elfogadása azt mutatja, hogy a városvezetésből mindkettő hiányzik, így nem számíthatunk arra, hogy Pécs felfüggeszti határozatát a jogerős verdiktig.