kézilabda;Görbicz Anita;

2018-03-23 06:52:00

Búcsú Görbicz Anitától, a világ legjobbjától

Minden idők legeredményesebb magyar női játékosát, a válogatottságot decemberben lemondó Görbicz Anitát búcsúztatták el ünnepélyes keretek között Győrben tegnap a Hollandia elleni Európa-bajnoki selejtező előtt.

Könnyes, megható, felemelő volt a búcsú Görbicz Anitától, aki többet nem lép pályára a magyar válogatottban. A kivételes képességű átlövő tizenöt év alatt, több, mint ezer gólt szerzett a nemzeti együttesben, nála többször senki sem volt eredményes a nemzeti csapat mezében.

„Tudtam, hogy eljön ez a pillanat, de azt nem hittem, hogy ennyire fogok izgulni” – mondta Görbicz az őt ünneplő szurkolók tapsától kísérve.

A műsorközlő a világ legjobb játékosának nevezte Görbiczet, és nem tévedett, a játékos ugyanis 2005-ben kiérdemelte ezt a címet, amikor vezérletével világbajnoki bronzérmes volt a magyar válogatott. Ezen kívül még háromszor állt dobogón a magyar csapat az irányító-átlövővel: 2003-ban másodikként zárt a világbajnokságon, ezen kívül két Európa-bajnoki bronz egészíti ki a medálgyűjteményt.

Pálinger Katalin már rutinos kapusa volt annak a Győrnek, ahol akkor Görbicz még a szárnyait bontogatja. Pálinger a hivatalos program szerint a Magyar Kézilabda-szövetség alelnökeként búcsúzott a klasszistól, de inkább barátnőként, korábbi játékostársként beszélt.

„Kislány voltál még, amikor először egy csapatban játszottunk, a sportág királynőjeként köszönsz el a magyar válogatottól – emlékezett Pálinger. - Az 1111 gól önmagában fantasztikus teljesítmény, de én azt az alázatot, győzni akarást emelném ki, ami mindig jellemzett téged. Egy korszak lezárult, de remélem, még sokáig láthatunk győri színekben varázsolni, számomra óriási megtiszteltetés, hogy a szövetség nevében én köszönhetek el tőled. Te vagy a világ legjobb kézilabdázója!” Pálinger a szövetség nevében egy 233-as mezt adott át a világklasszis kézilabdázónak.

Ezután Bartha Csaba, a győri klub elnöke, illetve Vanyus Attila, örökös győri elöljáró köszöntötte virágcsokorral „Görbét”.

„Mindenkinek köszönöm azt a szeretet, segítséget, amivel elértem ezt a pályafutást, köszönöm az összes edzőmnek, csapattársaimnak a segítséget, nélkülük nem értem volna el ezt a sikert, és nagyon köszönöm a családomnak, hogy mindig mellettem állt, és hajrá magyarok!” – szólt ismét a nézőkhöz Görbicz, akinek elcsuklott a hangja, amikor a családjáról beszélt.

A meglepetések még nem értek véget, előbb a szurkolók a teljes szektort betakaró „Köszönjük Görbe!” feliratú hatalmas mezt feszítettek ki, majd a játékos kedvenc együttese, a Hooligans hozott virágcsokrot és egy dalt az ünnepelt klasszisnak.

Ezt követte egy olyan pillanat, amire eddig nem került sor a magyar kézilabdázás történetében: visszavonultatták Görbicz 13-as mezét, ebben a számban soha, senki nem játszik a jövőben a nemzeti együttesben.

Az ünneplést követően kezdődött az Európa-bajnoki selejtező az elmúlt négy világversenyen minden alkalommal érmes hollandok ellen. Az első gólt a vendégek szerezték , de az ötödik percben már 4-1-re vezettek a házigazdák. Három perccel később egyenlítettek a látogatók (4-4), a folytatásban csak egyszer, a 30. percben volt két gól különbség a csapatok között, a 30. percben 11-9-re vezettek a magyarok, de időn túli hetesből 11-10-ra alakította az állást a vendégcsapat.

A második felvonásban sem változott a játék képe, azzal a különbséggel, hogy a hollandok egyszer sem tudtak előnybe kerülni egészen az 56. percig, amikor 19-18-nál megszerezték a vezetést. Két perccel a vége előtt Tomori Zsuzsát lökték el, az átlövőnek esés közben megcsavarodott a jobb térde, hordágyon vitték le a pályáról a magyar játékost. Az eredmény már nem változott, Hollandia egy góllal nyert.