Csehország;populizmus;Andrej Babis;illiberalizmus;

2018-03-29 07:32:00

Csehország nemet mond az illiberalizmusra

Ma eldőlhet, hogy létrejön-e a kormánykoalíció Andrej Babis pártja, az ANO, illetve a szociáldemokraták között.

Miközben Olaszországban az Európai Unió szempontjából a lehető legrosszabb forgatókönyv valósulhat meg a húsvét után induló koalíciós tárgyalások után – hiszen egyre közelebb kerül egymáshoz a két populista párt, a jobboldali radikális Északi Liga (LN), illetve az inkább baloldali értékrendet követő Öt Csillag Mozgalom (M5S) –, Csehországban van esély arra, hogy az ország elkerülje az illiberális fordulatot.

A tavaly októberi parlamenti választás után patthelyzet alakult ki. Bár a liberális populistának nevezett ANO szerezte meg a legtöbb mandátumot, egyik párt sem volt hajlandó koalícióra lépni vele, vezetője, Andrej Babis ellen ugyanis eljárás indult, mert azzal gyanúsítják, illegálisan használt fel uniós pénzeket. Az euroszkeptikus, bevándorlásellenes és oroszbarát Milos Zeman elnök azonban jelezte, Babist bízza meg a kormányalakítással. Zeman, azt követően, hogy szűk többséggel az év elején újraválasztották az államfői székbe, bejelentette, bár a januári bizalmi szavazáson a kinevezett kormány nem kapott többséget, kitart Babis személye mellett, bármi történjék is. Az elnök úgy próbálta irányítani az eseményeket, hogy az ANO a két szélsőséges párttal, az ultrajobboldali Szabadság és Közvetlen Demokráciával (SDP) és a kommunistákkal kössön szövetséget.

Úgy látszott, minden Zeman tervei szerint alakul, március elején épp az ANO képviselőinek segítségével választották meg a kommunista Zdenek Ondráceket a belbiztonsági erőket felügyelő parlamenti bizottság élére. Csakhogy a honatya tagja volt annak a készenléti rendőrségnek, amely a rendszerváltás előtt brutálisan verte le a kormányellenes tüntetéseket, így az ANO visszatáncolt, Ondrácek lemondott a megbízatásról.

Babisnak is meglehetősen kínos lenne, ha csak a szélsőségesek támogatásával maradhatna hatalmon, ezért jó hír számára, hogy a szociáldemokraták elnöke, Jan Hamácek jelezte, csatlakozhat egy az ANO által irányított kormányhoz. A két párt az előző, akkor még Bohuslav Sobotka által irányított kabinetben is együttműködött egymással, a koalíció harmadik tagja akkor a kereszténydemokrata párt volt. Hamácek azt közölte, vagy a bel-, vagy a pénzügyi tárcát követelik maguknak, azokat a területeket, amelyek révén elkerülhetővé válna, hogy Babis, Csehország egyik leggazdagabb embereként, érdekkonfliktusba kerüljön, vagyis vagyonának gyarapítására használja fel hatalmát.

Az ANO és a CSSD együttműködése azonban még mindig nem lenne elég a biztos kormányzáshoz, együttesen ugyanis 200 mandátummal rendelkeznének a 93 tagú törvényhozásban. Ám kisegíthetnék őket a kommunisták 15 képviselőjükkel. Vojtech Filip, a KSCM elnöke kijelentette, hajlandóak lennének bizalmat szavazni a kormánynak abban az esetben, ha ők is ítéletet mondhatnának a miniszterjelöltekről. Ugyanakkor hevesen ellenezte, hogy Prága további diplomáciai lépéseket tegyen Oroszország ellen a kettős ügynök Szergej Szkripal brit területen történt megmérgezése miatt. (Csehország eddig egy orosz hírszerzőt utasított ki.)

Az ANO és a szociáldemokraták között nincsenek kibékíthetetlen ellentétek, de akadnak tisztázandó kérdések, például az adópolitikát illetően. A CSSD különadóval sújtaná a cégeket, illetve a bankokat, amit Babis pártja elutasít. Mindezekről ma tárgyalnak egymással, így akár már csütörtökön eldőlhet, koalícióra lépnek-e egymással.

Menehezítik a kilépést az EU-ból
A közép-európai államok közül Csehországban a legalacsonyabb az Európai Unió támogatottsága. Az a veszély azonban nem fenyeget, hogy a következő kabinet népszavazást írjon ki az uniós tagságról. Az ANO ugyanis egy olyan törvényjavaslatot kíván elfogadni, amely jelentősen megnehezítené egy a Czexitről szóló referendum kiírását. Ennek értelmében kiírásához legalább 850 ezer aláírásra lenne szükség, az érvényességhez pedig az összes szavazásra jogosult legalább felének meg kell jelennie.