Publicisztika;Szíria;

2018-04-06 08:08:00

Különös barátságok

Már-már elképzelhetetlen szövetségeket szül néha a nagypolitika, a belpolitikával fűszerezett geopolitikai érdek. Ilyen Izrael és Szaúd-Arábia váltig tagadott, de minden szakértő által valósnak minősített, alakulgató együttműködése, de ugyanilyen a nyíltan felvállalt orosz-török-iráni kooperáció is. Izraelt és a vahabita, mélyen Izrael ellenes olajkirályságot az iráni atomfegyvertől való félelem, illetve a regionális, szektariánus rivalizáció terelte ebbe a kényszer-együttműködésbe, s legalábbis időszakosan zárójelbe tette a zsigeri ellenérzéseket is.

A Szíria kapcsán létrejött, nem kevésbé furcsa orosz-török-perzsa trió viszont még a fentinél is bonyolultabb, hiszen itt minden irányban összebékíthetetlennek tűnő érdekellentétek vannak. Noha az orosz-török gazdasági együttműködés az orosz vadászgép lelövése előtt is jó volt, arról azonban talán még Moszkvában sem álmodtak korábban, hogy a NATO második legnagyobb hadseregével úgy és akkor fűzhetik szorosabbá a köteléket, amikor tombol a hidegháború.

Oroszországnak valójában Törökország mint regionális hatalom közel-keleti megerősödése sem érdeke, mert itt ő vágyik egyértelműen vezetőszerepre. A szíriai polgárháborúban mindvégig ellenkező oldalon álltak és maradtak, egymás támogatottjait bombázzák a török és orosz gépek, az államfők mégis jóbarátként tetszelegnek, amint tették ezt az elmúlt napokban az ankarai csúcstalálkozón is. Őket nagymértékben a belpolitikai érdek, a nyugattal való szembeszegülés tartja azonos érdekszférában. Irán és Törökország között az elsődleges kapcsolódási pont a kurd függetlenségi törekvésektől való félelem, és ez oly mély, hogy ezért félreteszik felekezeti, a szíriai rendezéssel kapcsolatos nézeteltéréseiket is.

Fennmaradhat-e hosszú távon ez a furcsa trió, amely most hideg fejjel készül a Trump által meglebegtetett amerikai kivonulásra, és zárt ajtók mögött próbálja újraosztani a térség befolyási övezeteit? Aligha. De komolyan megrengetheti a Sykes-Picot egyezmény nyomán 1916-ban kialakult közel-keleti világrendet.