választás;Parlament;alakulás;

2018-04-18 07:02:00

Tisztelt Ház - Ahol semmi se változik

Összehívta az Országgyűlés alakuló ülését Áder János köztársasági elnök: jön az új parlament, marad a régi Fidesz-KDNP-többség.

Május 8-ára hívta össze az Országgyűlés alakuló ülését Áder János. A köztársasági elnök Orbán Viktort, a Fidesz-KDNP pártszövetség listavezetőjét kérte fel a kormányalakítási tárgyalások megkezdésére. A Köztársasági Elnöki Hivatal kedden megjelent közleményéből kiderült, Áder ezzel egy időben az Országgyűlésbe bejutott, országos listáról mandátumot szerző pártok és pártszövetségek listavezetőit levélben kérte fel, hogy kezdjék meg az alakuló üléssel kapcsolatos egyeztető tárgyalásokat. Az első ülésen jelentik majd be a frakciók megalakulását.

A Fidesz-KDNP 133 országgyűlési mandátumot szerzett, a Jobbik 26, az MSZP-Párbeszéd 20, a Demokratikus Koalíció 9, a Lehet Más a Politika 8 parlamenti helyet kap. Egyéni választókerületből szerzett mandátumot az Együtt egy jelöltje Szabó Szabolcs, továbbá egy független képviselőjelölt, Mellár Tamás és kedvezményes mandátumhoz jutott a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata révén Ritter Imre.

A már több, mint nyolc éve tartó Fideszes-hegemónia nem változott, de részleges ellenzékváltást eredményezett a választás: a parlamentben bejutott ellenzéki pártoknál jóval több képviselő cserélődött le a 2018-tól kezdődő ciklusra, mint a kormánypártnál.

A legnagyobb jövés-menés az MSZP soraiban volt. Az előző ciklusban 28 fős frakció 20 fősre zsugorodott, a korábbi szocialista képviselők fele távozott a tisztelt házból. Kiemelkedik közülük a listáról egyébként simán bejutó Gőgös Zoltán, az elismert agrárszakember úgy kommentálta mandátuma visszaadását, hogy nem akart török vagy orosz ellenzékiekhez hasonló szerepet eljátszani. Helyét Harangozó Tamásnak adta át.

A fiatalítás másutt is tetten érhető, a szocialisták célja a június második felében tartandó tisztújításukon a teljes megújulás. Ennek első lépcsőfoka lehetne, hogy a választási partnerrel, a Párbeszéddel frakció-szövetséget alakítanak, amelybe a Liberális Bősz Anettet is bevennék, ám erről még nincs végleges döntés. Az viszont biztos, hogy Karácsony Gergely listavezetőként nem ül be a parlamentbe, helyette egy párbeszédes politikus, valószínűleg V. Naszályi Márta kaphat mandátumot.

A legkevesebb változás az ismét kétharmados győzelmet elértő Fidesz soraiban volt: az újfent 133-fős frakcióból mindössze tizennyolcan cserélődtek le. Búcsút mond a T. Háznak Balla György, Répássy Róbert, az orbáni oktatási központosítást zokszó nélkül áterőltető Hoffmann Rózsa, a sokáig a „párt arcának” számító Hollik István, vagy a buzgó, ám elszámoltatási kormánybiztosként csak csetlő-botló Budai Gyula.

A Gyurcsány Ferenc-féle DK-nak az előző ciklusban csak négy, független tagja volt, de most kilenc fővel alakíthat önálló frakciót, élén a volt miniszterelnökkel. A képviselőcsoport tagja lesz még Hajdu László újpalotai polgármester, aki a XV. kerületben, Oláh Lajos, aki a VI-VII. kerületben és Varju László alelnök, aki Újpesten szerzett egyéni mandátumot. Molnár Csaba ügyvezető alelnök és Niedermüller Péter alelnök – mindketten EP-képviselők –, valamint Ara-Kovács Attila, a DK külügyi kabinetjének vezetője a listán utánuk következőnek adják át mandátumukat. Gyurcsány mellett a DK-frakcióját, így Vadai Ágnes alelnök, Székely Sándor, a Magyar Szolidaritás Mozgalom vezetője, László Imre a DK egészségügyi kabinetjének vezetője, Gréczy Zsolt szóvivő és Arató Gergely oktatási szakpolitikus alkotja majd.

A Jobbiknak 26 fős frakciója lesz, a képviselőcsoportnak hat új tagja lesz. Nem lesz a T. Házban Vona Gábor távozó pártelnök. Bukta a képviselői helyét az időközi választáson Tapolcán győzött, ám most alulmaradt Rig Lajos. Bekerült viszont listáról Varga-Damm Andrea, akiről szintén úgy tudni, hogy a mérsékelt, néppárti politika híve.

Két hellyel javított pozícióján, nyolc fős frakcióvá erősödött a Lehet Más a Politika (LMP). Új arc lesz a parlamentben az egyéniben győztes Csárdi Antal, Ungár Péter és a párttal szövetséges Új Kezdetből is beül valaki az LMP-frakcióba. Mostani állás szerint a frakció tagja a korrupcióellenes harcával a párt legfajsúlyosabb egyéniségének számító Hadházy Ákos, viszont a napokban a leköszönő társelnökkel balhéba keveredő Sallai R. Benedek nem.