gáz;Horvátország;

2018-04-19 07:25:00

Kútba esett horvát gázterv

Magyarországnak jelen körülmények között nincs szüksége a horvát tengeri cseppfolyósgáz- (lng-) lefejtőre – véli egy lapunk által megkeresett energetikai szakértő: a Jutarnij List nevű horvát lap értesülései szerint ugyanis a jövőbeni kereslet felmérésére kiírt pályázaton az üzem teljesítőképességének mindössze 4 százalékára érkezett piaci igény. Az LNG Hrvatska képviselője a Reutersnek ennek kapcsán leszögezte: májusban még akár két fordulót is tartanak – idézi az Euractiv tudósítását a Portfolio.

A tengeren cseppfolyósított formában szállított földgáz lefejtésére szolgáló horvát terminált évtizedek óta tervezik, ám az eddig sose szökkent szárba. Egyesült Államokbeli és uniós politikusok ezt az orosz gázfüggőséggel szembeni fontos lehetőségként tartják számon. Felmerült, hogy akár Ukrajnát is elláthatnák ezen keresztül amerikai gázzal. Ennek nyomatékául tavaly az EU a 110 milliárd forint körüli költségek 28 százalékára, mintegy 31 milliárd forintra rúgó vissza nem térítendő támogatást ítélt meg. A fennmaradó, körülbelül 80 milliárd forintot ugyanakkor csak akkor vállalhatják a beruházók – vagy akár a kölcsönt biztosító bankok -, ha az évi 2,6 milliárd köbméter gáz továbbítására alkalmas üzem a teljes mennyiség felvásárlására ígéretet kap.

Az egyik legfőbb lehetséges vevő épp az – évi 9 milliárd köbmétert fogyasztó – Magyarország. Orbán Viktor, illetve Szijjártó Péter szintén több ízben kiállt a terminál megépítése, ezzel összefüggésben pedig egy horvát-lengyel „észak-déli korridor” mellett. Vonatkozó tudakozódásunkat az állami gáznagykereskedelemmel foglalkozó MVM egy hónapja üzleti érdekeikre hivatkozva elutasította, megjegyezve: elemzik a lehetőségeket. Ha a sajtóértesülések alapján a magyar fél végül tényleg adott be ajánlatot, az a jel szerint igen vérszegényre sikeredett. Pedig az utóbbi idők során elemzők a terminál megvalósítását lényegében a magyar beadványtól tették függővé.

Értelmezhető mennyiségű horvát lng-gáz lekötése nem szolgálja Magyarország érdekeit – véli a szakértő. Igaz: a máig üresen kongó, nemrég átadott magyar-szlovák gázvezeték példáján találkozni olyan érveléssel, hogy az új beszerzési lehetőség mérsékelné az orosz gázárat. Ám ez már nem lehetőség, hanem tényleges gázátvételre kötött, több évtizedes szerződés. Bár az lng tarifája 50 dolláros hordónkénti olajár alatt becsúszhat az oroszé alá, cseppfolyós földgáz rendelhető már meglévő lengyel, olasz, holland vagy épp francia lefejtőkből is. Egy évtizedeken át érkező, az orosznál általában drágább gázon sokat veszthetnénk, ráadásul azon mindenképp túl is kell adni.

Habár a horvát fél a magyar kormány követelésére többször is ígéretet tett arra, hogy alkalmassá teszi Horvátországba irányuló gázvezetékünket a magyar irányú szállításokra, a szakértő szerint e fejlemények tükrében ezt valószínűleg „elsunnyogják”.

A napokban felmerült román beszállítási lehetőséget továbbra is teljes mértékben életképesnek nevezte. Eme útvonalon nem csak fekete-tengeri, de akár azerbajdzsáni, sőt akár orosz gáz is érkezhet – szögezte le.