Izrael;Jeruzsálem;tárgyalások;nagykövetség;

2018-04-21 07:32:00

Titkos tárgyalások folynak Izraellel

Legalább hat ország tárgyal Izraellel nagykövetsége Jeruzsálembe költöztetéséről - jelentette be csütörtök este Benjamin Netanjahu. Az izraeli kormányfő nem nevesítette az országokat, amelyek Donald Trump nagy nemzetközi vihart kavaró decemberi bejelentése nyomán készek követni az amerikai példát. Elmondta viszont, hogy Izrael segítséget, kedvezményes elbánást biztosít az első tíz országnak, amely ily módon elismeri, hogy Jeruzsálem a zsidó állam fővárosa. Mindeddig hivatalosan csupán Guatemala jelezte, hogy követi az Egyesült Államok példáját, a többi ország kiléte hivatalosan ismeretlen.

Netanjahu kijelentésével egyidőben azonban Bukarestben Liviu Dragnea, a nagyobbik kormánypárt, a PSD elnöke közölte, Románia is Jeruzsálembe költözteti nagykövetségét, a román kormány erről szerdai ülésén döntött. Dragnea szavai azért hatottak a meglepetés erejével, mert egy nappal korábban a Dancila-kormány szóvivője sajtóinformációkra reagálva állította, nincs tudomása a kormányhatározatról. Viorica Dancila miniszterelnök azonban nem szólalt meg, Teodor Melescanu külügyminiszter pedig külföldön tartózkodik, és ott volt szerdán is, amikor az állítólagos döntés megszületett. Sajtóinformációk szerint a koalíció kisebbik pártjához, az ALDE-hoz tartozó külügyminiszter ellenzi az Európai Unió álláspontjával is szembehelyezkedő döntést.

Romániában a külpolitika első számú képviselője a közvetlenül választott köztársasági elnök. Klaus Johannis államfő hivatala pénteken reagált. A közlemény leszögezi, hogy Johannist nem tájékoztatták és nem is kérték ki erről a véleményét. A döntést nem előzte meg egy átfogó és alapos elemzés, holott egy ilyen jellegű döntést csakis mélyreható elemzést követően lehet meghozni, felmérve annak minden külpolitikai következményét és hatását - olvasható az Agerpres román nemzeti hírügynökség által ismertetett dokumentumban.

Johannis januárban Netanjahuval telefonon tárgyalva azt az álláspontot képviselte, hogy Románia csak akkor venné fontolóra izraeli nagykövetségének áthelyezését, ha újrakezdődnének a közel-keleti béketárgyalások, és a felek megállapodnának Jeruzsálem státusáról. Mostani közleménye is leszögezi, Románia álláspontja a kérdésben változatlanul megegyezik az ENSZ Biztonsági Tanácsa és Közgyűlése álláspontjával. A világszervezet arra kérte a tagállamokat, tartózkodjanak jeruzsálemi külképviseletek létrehozásától.

Netanjahu bejelentése igazolja, hogy több ország titkos tárgyalást folytat a kérdésben. A bukaresti közlés ugyanakkor azt is jelzi, hogy Romániában, ahol az elmúlt évben három kormány alakult már, ismét komoly belső politikai válság van, nemcsak az államfő és a kormánypárt között, hanem kormányzati berkeken belül is. A PSD-elnök az új kormányt is bábként kezeli, ami könnyen újabb kormánybuktatást eredményezhet.