civilek;"Stop Soros";

2018-04-26 07:02:00

Csak blöffölt Rogán

Nem bővíti ki a kormány a Stop Soros! néven ismertté vált törvénycsomagot - közölte érdeklődésünkre a Miniszterelnöki Kabinetiroda (MK). Lapunk azután érdeklődött a csomag esetleges kiegészítéséről, hogy Rogán Antal, Orbán Viktor kabinetfőnöke az Origónak a közelmúltban adott interjújában azt mondta: a javaslatot "le kell porolni, újra elő kell venni", és az "új körülményeket is szem előtt tartva" ki kell bővíteni. Az MK ezzel kapcsolatos kérdéseinkre annyit reagált: "a Stop Soros törvénycsomagot a kormány már benyújtotta, tartalma mindenki számára ismert. A javaslatot a kormány fenntartja".

Ettől még persze nem lélegezhetnek fel a kormányzati célkeresztbe került civil szervezetek, hiszen a már benyújtott verzió is ellehetetlenítheti azokat. Ha a jogszabálycsomagot megszavazzák – márpedig a Fidesz szerint az elsők között fogadják majd el a javaslatot –, akkor lényegében bármely egyesületre, alapítványra rásüthetik a "migrációt támogató szervezet" bélyeget. Az új szabályok szerint a Belügyminisztérium felhatalmazást kapna a civilek titkosszolgálati ellenőrzésére. A menekültekkel foglalkozó civil szervezetek működését pedig a belügyminiszter engedélyéhez kötnék. Az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet szerint a javaslatcsomag a jogállami hatalommal való visszaélés, ami sérti a jogállamiság alkotmányos alapelvét.

– A civilek a kormánypártok politikai ellenfeleiként jelennek meg, ezért a helyzetért pedig az ellenzéki pártok is felelősek – hangzott el a Republikon Intézet szerdai, "Civilek kontra Orbán-rezsim" elnevezésű rendezvényén. Lakner Zoltán politológus szerint az ellenzék olyan gyenge, hogy a kormánynak más belső ellenségeket kellett keresnie, akik ellen harcba hívhatja híveit. Ezzel a kabinet tolja ellenzéki szerepbe a civileket, de Lakner szerint a társadalom mégsem várhatja, hogy "a civilek lesznek az új ellenzék". Azt elismerte, hogy a civil szereplők gyakran megbízhatóbbnak, hitelesebbnek tűnnek a pártpolitikusoknál, de ők legfeljebb közösségépítő funkciókat tölthetnek be.

– A civil szervezeteknek mindig is egyfajta ellenzéki feladatuk volt, függetlenül a mindenkori kormánytól – erről már Iván Júlia beszélt. Az Amnesty International Magyarország igazgatója szerint a civil hangadók is egyre nagyobb veszélyben vannak, ám ebben a légkörben sem maradhatnak csendben. – A civilek elleni támadások ellenére nagyon sok pozitív visszajelzést kapunk, tavaly több száz új adományozót sikerült megszólítanunk - mondta, hozzátéve: tapasztalatai alapján is úgy érzi, a magyar társadalom igényli a civilek munkáját.