Katalónia;Carles Puigdemont;

2018-05-08 07:32:00

Folytatódik a katalán szappanopera

Pártja továbbra is kiáll a több mint fél éve bujkáló Carles Puigdemont egykori katalán vezető mellett. Az elhúzódó krízis a többi autonóm régió gazdaságára is súlyos hatással lehet.

A jelek nem sikerült kiábrándítania a pártja tagjait Carles Puigdemontnak, a Junt per Catalunya (JuntsxCat) ugyanis ismét azt szeretné, ha a jelenleg berlini „önkéntes száműzetésben” élő politikus lenne a katalán régió vezetője. Az El País spanyol napilap információi szerint szeretnék, ha ez legkésőbb jövő hét hétfőn valósággá válna. Eduard Pujol, a párt szóvivője szerint ezzel a döntéssel hűek lennének a december 21-i előrehozott regionális voksolás eredményéhez, hiszen ezen a függetlenségpárti erők kerültek fölénybe.

Puigdemontot a függetlenségi mozgalomban betöltött szerepe miatt Spanyolországban és egész Európában – egyebek között – zendülés, lázadás és hűtlen kezelés miatt körözik. A több évtizedes börtönbüntetés elkerülése érdekében először Belgiumba utazott, majd európai utazásai közben végül március 25-én, Németországban kapta el a rendőrség, jelenleg itt várja, hogy kiadják-e Spanyolországnak. Párttársai azonban nem menekülésként értékelik, hogy más függetlenségpárti politikusokkal ellentétben börtön helyett az emigrációt választotta. Noha a jelenlegi helyzet kialakulásában ő is jelentős szerepet játszott – akárcsak a madridi vezetés – úgy vélik, Puigdemont a legalkalmasabb arra, hogy vezesse a régiót, ahol a tavaly decemberi előrehozott választások óta nem sikerült vezetőt választani. Ennek érdekében a függetlenségpárti többségű parlament pénteken elfogadta azt a törvénymódosítást, amely lehetővé teszi, hogy a régió elnökjelöltjét annak távollétében is megválaszthassák. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy Puigdemont – Berlinből – előterjesztheti a programját, s a katalán törvényhozásban voksolhatnak a személyéről akkor is, ha nincs jelen. Ez ideális megoldás lenne Puigdemontnak. Bár korábban azt ígérte, hogy hazatér, amennyiben a decemberi regionális választást a függetlenségpárti erők nyerik, később azt bizonygatta, hogy a távolból is lehet vezetni egy régiót.

A törvénymódosítás a várakozásoknak megfelelően nagy felháborodás követte, a madridi központi kormány jelezte, hogy megtámadja az alkotmánybíróságon. A katalán parlament egységpárti képviselői sürgették a függetlenségpártiakat, hogy olyan személyt jelöljenek, aki „törvényes” módon lehet elnök, s a megválasztása keresztülvihető. A szocialisták szerint Puigdemont jelölése nem más, mint „időhúzás”, hiszen aligha lehet keresztülvinni a gyakorlatban. Válaszként csupán annyi érkezett a JuntsxCat részéről, hogy ha most nem is sikerül végigvinni az elképzelésüket, később biztosan diadalt aratnak.

Márpedig az idő nagyon szorítja a függetlenségpártiakat. Az elkövetkező hetek döntő jelentőségűek lesznek. Amennyiben nem sikerül május 22-én vezetőt választani, feloszlatják a parlamentet, és új választásokat írnak ki. Katalóniában a decemberi választások óta négy sikertelen próbálkozáson vannak túl. Az elhúzódó válság nem csupán a katalánoknak vagy a madridi vezetésnek rossz hír, hanem a többi autonóm régiónak is. A kormányzó Néppárt (PP) és a szocialisták (PSOE) regionális vezetői is sürgetik Mariano Rajoy kormányfőt, hogy ne várja meg, míg Katalóniában új kormány alakul, hanem mihamarabb dolgozzák ki az autonóm régiók új finanszírozási modelljét. Hétfői sajtóértesülések szerint az ország többi részén már igen türelmetlenek, és szeretnék, ha a miniszterelnök végre megkezdené a tárgyalásokat velük, és prezentálná az elképzeléseit, hiszen a katalán függetlenségpártiak jó előre jelezték, hogy semmiképp sem hajlandóak tárgyalóasztalhoz ülni. A finanszírozási rendszer reformja 2014 óta húzódik, és Rajoy korábban azt ígérte, hogy ebben a hónapban megkezdődnek a tárgyalások, amire szakértők szerint különösen az oktatás és az egészségügy fejlesztése miatt van nagy szükség.