Parlament;minisztériumok;

2018-05-12 07:02:00

"Uralkodni akarnak, nem kormányozni"

Pénteken elfogadta az országgyűlés a minisztériumok felsorolásáról szóló törvényt, Orbán Viktor negyedik kormányában tíz tárca működik majd: az Agrár-, a Belügy-, az Emberi Erőforrások-, a Honvédelmi-, az Igazságügyi-, az Innovációs és Technológiai-, a Külgazdasági és Külügy-, a Pénzügyminisztérium, valamint a Miniszterelnöki Kabinetiroda és a Miniszterelnökség. Az új kormány - a tárca nélküli miniszterekkel és a miniszterelnökkel együtt - 14 tagú lesz. A kormányfő és képviselőtársai, Semjén Zsolt, Rogán Antal, Gulyás Gergely és Kocsis Máté előterjesztését 127 igen szavazattal, 35 nem ellenében fogadta el a Ház. Az előző kormányzati ciklusban ugyancsak tíz minisztérium működött, de néhány esetben más elnevezéssel és felosztásban. A miniszterek jövő héten pénteken teszik majd le az esküt.

A szocialista Hiller István, a szavazást megelőző vitán azt mondta, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) nem képes a rábízott területek érdekeit képviselni. - Miért kell ilyen nagy területeket, mint a sport, oktatás, egészségügy, egy helyen kezelni? - tette fel a kérdést, hozzátéve: az oktatásügynek nincs egyszemélyi miniszteri felelőse, ami szerinte gyalázatos. Arató Gergely, a DK politikusa szintén ezt vetette fel, Bősz Anett a Párbeszéd-frakciójából pedig az esélyegyenlőségi minisztériumot hiányolta. Gyöngyösi Márton a Jobbik frakcióvezetője úgy vélte, a Fidesz nem kormányozni akar, hanem uralkodni.

- Nincs kormányprogram, ezért nem lehet tudni, mit fed le a minisztériumi szerkezet. Programnak az kevés, hogy „megvédjük”, meg „folytatjuk” - ezt már Schmuck Erzsébet, az LMP képviselője mondta. A kormánypárti felszólaló, Kocsis Máté mindezekre csak annyit kommentált: „nem számítottunk másra, mint ami történt".

A Nemzeti Választási Bizottság (NVB) pénteki ülésén az is kiderült, hogy a mandátumáról lemondott Janiczák Dávid helyét Potocskáné Kőrösi Anita kapja meg a Jobbik-frakcióban. Janiczák még csütörtökön közölte a Facebook-on, hogy ugyan országos listán bejutott a parlamentbe, azonban ő inkább Ózd polgármestere marad. A gazdasági végzettségű Potocskáné 2016 óta Siófok alpolgármestere és a helyi Jobbik elnöke. A párt nevében egyébként még Vona Gábor leköszönt pártelnök írta alá a mandátumcseréről szóló kérvényt az NVB-nek.

Az NVB döntött az országgyűlési választások alapján a pártoknak járó állami juttatásról is. Azt egyelőre nem lehet tudni, hogy pontosan mennyi pénzt kapnak majd a pártok, ám a jogszabályok szerint - az eddigi években 2,5 milliárd forintos - támogatás negyedét egyenlő arányban kapják meg az országgyűlésbe bejutó szervezetek. Az összeg háromnegyedét az elért eredmény alapján osztják szét az 1 százaléknál többet szerző pártok között.

Lásd még: Letegezte Orbánt, azonnal retorzióval fenyegették