ENSZ;Izrael;

2018-05-18 07:33:00

Feszültség Izrael és az ENSZ között

Keresetlen szavakkal bírálta az ENSZ Emberi Jogok Főbiztosi Hivatalát az izraeli védelmi miniszter, miután a hivatal szerdai állásfoglalásában nem tartotta jogosnak, hogy az izraeli katonák palesztin tüntetőkre lőttek hétfőn a Gázai övezetben. Avigdor Lieberman nyilatkozatában egyenlőségjelet tett a „Gázából irányított terrortámadások és az ENSZ Emberi Jogi Főbiztosságának Hivatalának képmutató támadásai” közé. Úgy vélte, e támadások egyetlen célja az, hogy elbátortalanítsák az önmagát védelmező Izraelt. Liebermann szerint „a képmutatásnak ezt az ünnepét meg kell fékezni”, Izraelnek azonnal ki kellene lépnie a világszervezet Emberi Jogi Bizottságából és mindent el kell követnie azért, hogy az Egyesült Államok is így tegyen.

Hivatalos álláspont egyelőre nincs e kérdésben, de nem ez a bizottság lenne az első ENSZ szerv, amelyből a zsidó állam kilép. A Netanjahu-kabinet tavaly decemberben jelentette be, hogy 2018 végére az USA-val együtt Izrael is elhagyja az UNESCO-t. Mindkét ország a szervezet Izrael ellenessége miatt döntött a radikális lépés mellett, Izrael már korábban egy éve felfüggesztette UNESCO-beli tevékenységét.

A főbiztosi hivatal is gyakran bírálta már a zsidó államot, amiért aránytalanul válaszol a palesztin erőszakra. Most viszont nem csak a hivatal nem fogadta el Izrael magyarázatát a hétfői vérontásra, Németország és Nagy-Britannia is független vizsgálatot követelt. Hétfőn az amerikai nagykövetség Jeruzsálembe költöztetése miatt kirobbant palesztin tiltakozáson 61 tüntető halt meg és 1200 szenvedett sérülést éles lőszertől.

A nyugati államok nem vonják kétségbe azt, hogy Izraelnek joga van megvédeni határait, az éles lőszer használatának jogát viszont igen. Az ENSZ álláspontja az, hogy azt csakis emberölés vagy súlyos sérülés megelőzésére megengedett használni, márpedig sem a határkerítésen való átjutási kísérlet, sem a kövek és a Molotov koktélok dobálása nem ilyen helyzet. Németország ugyanakkor azt is leszögezte, hogy a történtekért a Hamászt terheli a felelősség, mivel visszaélt a tüntetés jogával és erőszakot szított. A brit kormány is azon a véleményen van, hogy a palesztinoknak joguk van tüntetni, de csakis békésen.

Terroristák voltak a békés tüntetők
A Hamász egyik katonai vezetője, Salah Bardawil a palesztin médiának nyilatkozva elmondta, a 61 halálos áldozat többsége, 50 ember szervezetükhöz tartozott, (vagyis a terrorcsoport tagja volt). A terrorista vezető nyilatkozatát ismertető izraeli ynetnews portál hozzátette, a relatív nyugalom vélhetően Egyiptom közbenjárásával valósult meg. A terrorcsoport szerdán megtiltotta az izraeli hadsereg orvosi segélyeket szállító két kamionjának, hogy belépjen Gázába.