hercegi esküvő;etető;

2018-05-26 09:15:00

Sebes György: Kamera minden bokorban

Tudom, hogy a tévében sokkal többet látnék, de mégis eljöttem, mert egy ilyen eseményt nem lehet kihagyni. Így magyarázta útszéli jelenlétét egy talpig brit nemzeti lobogóba öltözött hölgy, természetesen egy tévériporter kérdésére. A rajongó egyike volt azoknak az ezreknek, akik a helyszínen, Windsorban várták szombaton (illetve már napokkal előtte) a hercegi esküvőt, hogy egyetlen pillantást vethessenek a párra, amely előbb egy autóban (külön-külön), majd egy hintóban (már együtt) elhaladt előttük.

Ha az idén nem lenne labdarúgó-világbajnokság, akkor biztosan az év tévés szenzációjának nevezhetnénk a múlt szombati közvetítést, de még úgy sem biztos, hogy a második helyre szorul. Itt aztán bevetettek apait-anyait. Nem csoda, hogy 79 országban volt látható élő adásban a megható, felemelő, romantikus (nem kívánt törlendő) történet. Már azt is lehet tudni, hogy csak Nagy-Britanniában 18 millióan követték a ceremóniát a képernyőkön. Négy tévé - BBC, BBC News, Sky News és ITV - közül választhattak az érdeklődők, akik valóban úgy érezhették, hogy a helyszínen vannak és mindent láthatnak. Ahogy ma már egy futballmeccset is érdemes a tévében nézni, hiszen annyi kamera, annyiféle szemszögből mutatja meg az eseményeket. Ugyanígy volt ez az esküvővel is. Windsorban - némi túlzással - minden bokorban volt egy kamera.

Magyarországon két társaság - az RTL Klub és az ATV - illesztette műsorába a Nagy Esemény élő közvetítését. És ha versenynek tekintjük a műsorokat, akkor ezúttal a kisebb csatorna győzött. Az RTL nem akart többet, mint megmutatni a világszerte várt és figyelemmel kísért ceremóniát. Ehhez egy híradós műsorvezetőt - Szabados Ágnest -, valamint egy szintén profi szinkrontolmácsot - Gether Dénest - vetettek be. Ők aztán különösebb faksznik nélkül követték és kommentálták az eseményeket. Némiképp komikusan hatott, hogy amikor az ifjú pár az eskü szövegét mondta Canterbury érseke után, akkor a tolmács minden mondatot gyorsan elismételt kétszer is. Olyan volt, mint Karinthy Frigyes híres Ady-paródiája (Hát maga megbolondult, / Hát maga megbolondult, /

Hogy mindent kétszer mond, / kétszer mond?). Ezen kívül azonban nem történt különösebb baj, és kellő időben le lehetett adni a nagy nézettség miatt nyilván drágán értékesített reklámokat.

Az ATV viszont valódi műsort készített, szakértőkkel, színes bejátszásokkal, háttér-beszélgetésekkel. A két műsorvezető láthatóan nagyon felkészült, jól irányították az adást, miközben egy pillanatig sem igyekeztek előtérbe tolni magukat. Így még azt is megbocsátottuk Vujity Tvrtkonak, hogy ezúttal is rajta volt elmaradhatatlan sapkája, amit ugyan ő nyilván védjegyének tekint, de kevéssé esztétikus. Bombera Krisztina viszont nem viselt kalapot, pedig megnéztük volna, képes-e felülmúlni a ceremónia hölgyvendégeinek fejfedőit. Kitűnően segítette munkájukat Uzoni Eszter, aki nem csupán a megszólalásokat tolmácsolta, hanem sok egyéb érdekességre is felhívta a nézők figyelmét. Az pedig egyszerűen szenzációs volt, amikor azt mondta: "ha jól tudok szájról olvasni" (és ha jól tud, a vőlegény azzal üdvözölte a templomba érkező menyasszonyát, hogy "elképesztően gyönyörű vagy").

A műsorhoz jól válogatták meg a vendégeket is. Kétségkívül nagy ötletnek bizonyult, hogy meghívták az Egyesült Királyság budapesti nagykövetét, aki remek képet adott a hagyományokat őrző és mégis modern Nagy-Britanniáról. Érdemes emlékezni Iain Lindsay okfejtésére, amely szerint századunkban a monarchia titka az alkalmazkodás. Görög Ibolya protokoll- és Náray Tamás divatszakértő is gazdagította az ismereteket. Nem lógott ki a sorból még Sarka Kata sem, akit mint üzletasszonyt hívtak meg a beszélgetésre, de aztán megszólalásakor azt írták ki a képernyőre, hogy "modell". Ami persze érthető, hiszen ő azzal vált híressé, hogy sokáig a magát riporternek tekintő, de leginkább tévéműsorokat készítő Hajdú Péter felesége volt, gyermekeinek anyja, ám ez mégsem tekinthető foglalkozásnak.

Így aztán a majdnem háromórás közvetítésből szinte mindent megtudtunk a hercegi esküvőről. Láthattuk a híres vendégeket, köztük George Clooneyt és nejét, Serena Williamst és férjét, a Beckham-házaspárt, sőt az egyetlen megjelent politikust, John Major volt brit kormányfőt is. Megnézhettük, hogy őfelsége, az angol királynő neon-zöld - a templomi fényben sárgának látszó - ruhaköltemény viselt és nem volt túlságosan rózsás kedvében. És megtudhattuk azt is, hogy II. Erzsébet - a szokásoknak megfelelően - hercegi és hercegnői címet adományozott az ifjú párnak. Ez a trónöröklési sorrend hatodik helyezettjének, Harry hercegnek nem olyan nagy előrelépés, viszont az afroamerikai származású egykori színésznőnek, Maghan Marklenek igen (ha ugyan számít neki).

Köszönhetően az ATV-nek, a nézők - ha érdekelte őket - nem maradtak le egyetlen fontos, vagy jelentéktelen epizódról sem, valóban bennfentesnek érezhették magukat. És a csatorna - már nem először - azt is megmutatta, hogyan lehet egy világeseményből valóban élvezetes műsort csinálni. Az alapanyag persze adott volt, de a színeket, információkat, tudnivalókat ízlésesen hozzákeverni, az már tévézési tudást igényel.

Harry herceg és Meghan Markle hálás lehetne az ATV-nek a remek műsorért. Kár, hogy (egy)mással vannak elfoglalva.