környezetvédelem;műanyag zacskó;nejlonzacskók;mikroműanyagok;műanyag hulladék;

2018-05-31 15:58:00

A nejlonszatyrokat már Chile is betiltja

A chilei Képviselőház történelmi döntést hozott: tilalmat rendeltek el a nejlonszatyrok használatára az ország területén működő boltokban - számol be a Santiago Times alapján a 24.hu. Ezzel Chile lett az első ország az amerikai kontinensen, ahol tiltást vezettek be az egyszer használatos zacskókra.

Az új szabály egy év múlva lép életbe a kiskereskedők, és két év múlva a kisvállalkozások esetében, és a szemeteszsákokra nem vonatkozik. Eközben a szupermarketekben és nagyobb boltokban már csak legfeljebb két nejlonszatyrot adhatnak egy-egy vásárlás során.

A zacskók használatát korlátozó törvényjavaslatot a korábbi elnök, Michelle Bachelet jelentette be 2017-ben. A terv akkor még az volt, hogy csak a part menti városokban tiltsák be a szatyrokat. Az idén márciusban - második alkalommal - megválasztott Sebastián Piñera elnöksége alatt azonban országos szintre terjesztették ki a javaslatot.

A Műanyaggyártók Szövetségének adatai szerint egy egyszer használatos nejlonszatyor előállítása nagyjából egy percet vesz igénybe, összességében pedig átlagosan 15-30 percig van használatban. Ehhez képest a teljes lebomlása 400 évet vesz igénybe. Egy chilei egy évben körülbelül 200 műanyagzacskót használ - a közel 18 milliós országban ez évi 3,4 milliárdot jelent.

Az ENSZ becslései alapján évente mintegy 13 millió tonna műanyaghulladék áramlik az óceánokba. Szakértők szerint a tengerekben lévő szemét 85 százalékát világszerte műanyagok teszik ki. A környezetszennyezés mértékét mutatja, hogy egy Magyarországon készült felmérés alapján még a Tiszában is milliószám mutathatóak ki mikroműanyagok. Ezek a tüdőbe, sőt, az ételeken keresztül a szervezet egészébe bejutnak, élettani hatásuk egyelőre ismeretlen.

A héten tett javaslatot szigorúbb uniós szintű szabályokra a műanyaghulladék mennyiségének visszaszorítása érdekében az Európai Bizottság is: betiltanák azon egyszer használatos műanyag termékek árusítását, amelyek könnyen és olcsón helyettesíthetők. Az uniós tagállamok közül Romániában júliustól tilos műanyagszatyrokat importálni, jövő évtől kezdődően pedig ezeket forgalmazni sem engedélyezett. Olaszország pedig még 2011-ben tiltotta be a biológiailag nem lebomló zacskók gyártását és használatát.