Spanyolország;terrorizmus;művészi önkifejezés;

2018-06-01 07:31:00

A szólásszabadság határai

Több művészt ítéltek börtönbüntetésre az utóbbi időben szókimondó dalszövegeik vagy megnyilvánulásaik miatt a terrorizmus dicsőítéséért. A kérdés: meddig tart a művészi önkifejezés?

„Reményteli üzenetet akarok küldeni a spanyoloknak: az ETA nagyszerű állam”

„A királynak randevúja lesz a főtéren, a kedvese a nyaka köré tekert kötél lesz”

Ez a két sor egy ismert spanyol rapper, Valtonyc egy-egy dalából származik. Míg az elsőben a mintegy 800 ember haláláért felelős, mára feloszlatott baszk terrorista csoportra, az ETA-ra utal, a másikban a spanyol uralkodóval szemben fogalmaz meg erős kritikát.

Valtonyc a művészi szabadság szellemében írta a kemény sorokat, ám a spanyol állam másképp gondolja: a 24 éves mallorcai rappert – igazi nevén Josep Miquel Arenas Beltrant – a terrorizmus dicsőítéséért és a monarchia sértegetéséért februárban 3,5 év letöltendő börtönbüntetésre ítélte a legfelsőbb bíróság. Hiába fellebbezett a szólásszabadságra hivatkozva, a bíróság elutasította. A Spanyol Bírók Szakmai Szövetsége is kiállt az ítélet mellett, mondván, a szólásszabadság nem abszolút jog, vannak határai. A fiatal előadónak egy hete kellett volna bevonulnia a börtönbe, ám egy nappal korábban menekülőre fogta. Ismerősei, támogatói az El País című lapnak csupán annyit árultak el, hogy a Valtonyc talán Belgiumban van.

Függetlenül attól, hogy szeretik-e a zenéjét, óriási felháborodás övezi az esetet Spanyolországban. A történet ugyanis többről szól, mint Valtonyc szövegeiről: a szólásszabadság határairól. A közösségi médiában sokan adtak hangot megdöbbenésüknek, és támogatásukról biztosították a rappert. Fonsi Loaiza újságíró például azt emelte ki egy posztban, hogy míg a 24 éves előadót azért ítélték letöltendő börtönbüntetésre, mert évekkel korábban, kamasz fejjel írt egy dalt, addig Spanyolországban 1900 politikus ellen emeltek vádat korrupció miatt, ám közülük csak 80 van jelenleg börtönben.

A kritikusok különösen azért aggódnak, mert Valtonyc története közel sem egyedi. Míg 2011-ben öt esetben indítottak vizsgálatot a terrorizmus dicsőítése miatt, addig 2016-ban 38-ban. Az eltelt években sokat változott a politikai klíma: az iszlám radikalizmus elleni harc és a katalán függetlenedési törekvések is megnövelhették az érzékenységet. A művészekkel szembeni ítéletek azonban olykor abszurdnak tűnnek.

2016-ban például letartóztattak és öt napig elzárva tartottak két humoristát, akik szatirikus bábelőadásaikkal váltak ismertté, miután az egyik báb egy „Éljen soká az Al-Kaida-ETA” feliratú plakátot tartott a kezében. Nagy felháborodást keltett az idén annak a 24 éves férfinak az esete is, akit 500 eurós büntetés megfizetésére köteleztek, miután egy olyan képet töltött fel az egyik közösségi oldalra, amelyen a saját fejét ráphotoshoppolta egy Jézus-szoborra. César Strawberry, a Def Con Dos spanyol numetal zenekar énekese szintén összetűzésbe került az állammal, miután a szókimondó dalszövegeiről ismert előadó a Twitteren egyebek között azt írta ki, hogy a királyt „egy tortába rejtett bombával” kellene meglepni a születésnapján. Az 54 éves férfit egy éves felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték. Az ügy kapcsán a BBC-nek azt mondta, a Mariano Rajoy vezette kormány Törökország útjára lépett a kritikus hangok üldözése terén. „Ez egy összehangolt stratégia, rá akarnak ijeszteni az emberekre, hogy ne merjenek felszólalni. Így csorbítják a szabadságjogainkat.”

Török úton
A spanyol állammal szemben kritikus hangok nem véletlenül példálóznak Törökországgal. A közelmúltban egy a spanyolhoz igen hasonló eset okozott felháborodást a fiatalok körében: a török rendőrség május végén Isztambulban letartóztatott egy népszerű rappert, Ezhelt, mert a „szövegei kábítószer-fogyasztásra buzdítanak”. A vád igen súlyos, Törökországban ezért 5-10 év börtönbüntetés járhat. A The Independent idézte Ezhel menedzserét, aki a rapper szabadon engedését követelte. „Egy dal megírása nem lehet bűn. A kormánynak a bűnözőket kellene letartóztatnia. A rap zene arról szól, hogy mi történik valójában az utcákon” – mondta Riza Okcu. A 27 éves zenész – igazi nevén Sercan Ipekcioglu – rendkívül népszerű Törökországban, s augusztusban Budapestre is hivatalos, elvileg augusztus 12-én ad koncertet a Sziget Fesztivál Európa Színpadán.