közigazgatási bíróság;Handó Tünde;Országos Bírói Hivatal;Országos Bírói Tanács;

2018-06-17 11:38:00

Handó nem lát veszélyt a kormány házi bíróságában

A bírói függetlenséget semmi sem veszélyezteti Handó Tünde szerint: még az sem, ha egy kormány által kinevezett bírói kar dönt a kérdéses választási ügyekről, és az államtitkok minősítéséről.

Aki a bírói székbe kerül, biztosan a jogszabályok és a tények ismeretében, meggyőződése szerint fog dönteni – Handó Tünde ebben látja a közigazgatási bíróság függetlenségének garanciáját.

Az Országos Bírósági Hivatal elnöke a közrádió vasárnapi műsorában állt ki a kormány által kreált bírósági intézményrendszer mellett, amiről egyelőre azt sem tudja, hogy pontosan hány bíróságot jelent pontosan, és hány szakemberre lesz szükség felállításához.

Handó szerint a kormány nem tesz mást, csak visszaállítja a hagyományokat, hiszen a közigazgatási bíráskodás – 1949-es eltörléséig – bevett gyakorlat volt Magyarországon, derül ki az MTI összefoglalójából.

Csakhogy a kimondottan a kormány, és ezáltal a kormánypárt alá rendelt új bírói szervezet egy sor kritikus döntési területet is elvehet Kúriától: hozzájuk kerülne az összes állami hatósággal kapcsolatos jogvita, az adó- és építéshatósági ügyektől egészen a választási-, adatkérési-, vagy sajtóperekig – lényegében azok a területek, ahol egy független bírósági testület számon kérhette és korrigálásra kötelezhette volna a döntéshozókat.

Arra a felvetésre, hogy az Országos Bírói Tanács (OBT) néhány tagja is ellenzi az elképzelést, azt mondta: megdöbbenve olvasta, hogy magyar bírák „egy Brüsszel által finanszírozott testülethez” - a Európai Igazságügyi Tanácsok Hálózatához fordultak a közigazgatási felső bíróságok átalakításának terve miatt.

Sajnálatosnak tartom azt (...), hogy néhány bírótársunk magáról és a kötelességeiről, a közösség iránti felelősségről megfeledkezve külföldre szalad, és elárulja a hazánkat" – fogalmazott az elnöknő. Magyarán, Handó Tünde szerint hazaárulást követ egy uniós ország néhány vezető bírója, ha egy szakmai kérdésben egy uniós szakmai testület véleményét kéri.

Az Országos Bírósági Hivatal elnöke már régóta csatározik az OBT- vel: a tanács álláspontja szerint Handó Tünde több alkalommal is törvényt sértett, amikor önkényesen döntött a bírói kinevezéseket megelőző pályázatokról, az OBH vezetője viszont a tanács működését látja törvényellenesnek, mivel annak több tagja lemondott, és a testület szerinte így már nem működőképes.