Görögország;adósság;javulás;

2018-06-23 07:32:00

Athén még nem érez javulást

Történelminek nevezett megállapodás született az euróövezet tagállamainak péntek hajnalig tartó ülésén. Megegyeztek arról, hogy Görögország búcsút inthet a megszorításokat követelő mentőcsomagok időszakának, és nyolc év múltán gazdasági szempontból is a saját lábára állhat. Pierre Moscovici, az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyekért felelős biztosa, illetve Valdis Dombrovskis bizottsági alelnök egyaránt korszakos jelentőségű megállapodásról beszélt. Moscovici egyenesen úgy foglalt állást, véget ért a görög válság, ami azért némi túlzás, hiszen Athénnak tetemes adósságot kell visszafizetnie.

A megállapodás értelmében Görögország adósságkönnyítést kap. A hitelezők tíz évvel meghosszabbítják a régi kölcsönök nagy részének lejárati idejét és más adósságtörlesztési engedményeket is biztosítanak. Utolsó hitelrészletként Athén 15 milliárd euróhoz jut, ezzel 24,1 milliárd euróra duzzasztja fel készpénzkészletét. Ez a hitelprogram lejártát, vagyis augusztust követően az ország pénzügyi szükségleteit majdnem két évig biztosítja.

Bár a görög hitelprogram tehát hamarosan véget ér, a lakosság körében nem tapasztalható különösebb derűlátás – derül ki a francia L’Express című lap körképéből.

„Más megszorítások is lesznek még, a válság nem ért véget” – vélekedett a lap tudósítójának egy 38 éves tengerészgyalogos. S ez a vélemény általános is az országban, amely nagyon megszenvedte az elmúlt éveket. Bár a munkanélküliség nyolc százalékponttal csökkent 2013-hoz képest, még mindig 20,1 százalékos, ami a legmagasabb érték az Európai Unióban. Ez idő alatt negyedével csökkent a GDP, érezhetően visszaesett az életszínvonal.

Kedvező jelek ugyan vannak, az idei évre például 1,9 százalékos GDP emelkedést várnak, a növekedés mértéke azonban túl alacsony szintű ahhoz, hogy az életminőségben is érzékelhetőek legyenek a kedvező folyamatok. Tény azonban, hogy egyre több az építkezés, ami évek óta nem volt jellemző, s az ipar is kezd életjeleket mutatni. Az idei évben ráadásul rekordot dönthet a turizmusból származó bevétel.

Euklid Cakalotosz pénzügyminiszter szerint az uniós pénzügyminiszterek megállapodásával hamarosan a görögök saját maguk is érzik majd a kedvező változásokat. Úgy véli, a több mint 300 milliárd eurós adósságállomány, amely a GDP mintegy 180 százaléka, finanszírozható. Hozzátette, a kabinet nem fogja elfelejteni, miken ment keresztül a görög lakosság az elmúlt nyolc évben, és azon munkálkodnak, hogy az emberek konkrét eredményeket lássanak.

Drámai öt esztendő
A hitelmegállapodás lejártával a görög történelem egyik legdrámaibb időszaka ér véget. Jelentősen csökkent az életszínvonal, nőtt a németellenesség, s kiderült: a hitelezőkkel kötött megállapodáson lehet lazítani ugyan, de – bárki bármit állít – felmondása a biztos csődöt jelenti az adott állam számára. Az újhullámos európai baloldal reménységének tartott Alekszisz Ciprasz első kormányának megalakításakor, 2015 januárjában a hitelmegállapodás végét lengette be, s még az év nyarán támogatást szerzett politikájához azzal, hogy a lakosság referendumon utasította el a megszorítások folytatását. Fidel Castro néhai kubai vezető akkor levélben is gratulált Ciprasznak. Alig néhány héttel később azonban Athén kis híján csődbe jutott, a bankok helyzete válságossá vált. Ezért a Sziriza és a nacionalista Független Görögök párt már augusztusban megszavazta a hitelmegállapodás folytatását. Ciprasz előrehozott választást íratott ki, amelyet ismét az általa irányított a Sziriza nyert meg úgy, hogy ekkor már teljesen szembement korábbi elutasító politikájával. A görög kabinet azóta is teljesítette a hitelezők elvárásait. Athént – elsősorban Angela Merkelnek köszönhetően – megmentették, az Európai Unió ezzel ismét stabilizálódott. Akkor még nem lehetett sejteni, hogy az euróválságnál nagyobb veszélyt jelent az EU-ra a menekültkrízis.