foci vb;Uruguay;FOCI VB 2018;

2018-06-26 00:02:00

Hibátlan Uruguay

A dél-amerikai válogatott három győzelemmel, kapott gól nélkül jutott be a nyolcaddöntőbe a labdarúgó-világbajnokságon.

Az első hely megszerzése volt a tét a csoportkör utolsó fordulójában az A jelű négyesben az eddig egyaránt százszázalékos házigazda Oroszország és Uruguay találkozóján. A vendéglátók meggyőző fölénnyel nyerték mindkét találkozójukat, Uruguay annyit adott ki magából eddig, amennyi a győzelemhez kellett. A vendéglátóknak új problémával kellett szembenézni a meccs előtt, egyre több külföldi lap pedzegette – látva az orosz játékosok elképesztő futómennyiségéről megjelent adatokat –, hogy esetleg az országban államilag felügyelt és irányított doppingolásból nem maradt ki a futball sem. Sztanyiszlav Csercseszov, a nemzeti együttes szövetségi kapitánya rövidre zárta a kérdést, amikor erről érdeklődtek nála: „én edző vagyok, nem orvos, a taktikáról tudok beszélni, másról nem”.

Uruguay ellen az oroszok hamar szembesülhettek határaikkal, a dél-amerikaiak ugyanis magabiztosan intézték el 3-0-ra a vendéglátót. Luis Suárez már a tizedik percben megszerezte a vezetést szabadrúgásból (Igor Akinfejev kapus sem volt vétlen a találatban, labda ugyanis odament, ahol a kapus állt). Kevesebb mint negyed órával késobb Gyenyisz Cserisevrol pattant a saját kapujába a labda, a végeredményt pedig az első találatát szerző – Suárezhez hasonlóan egymásután a harmadik vb-n eredményes – Edson Cavani állította be a 90. percben. A hazaiak Igor Szmolnyikov kiállítása miatt a 36. perctől tíz emberrel játszottak (nyolc percen belül követett el két sárga lapot érő szabálytalanságot).

„Büszkék lehetünk az eddigi eredményeinkre, de a továbbjutáson kívül mást még nem értünk el – mondta Suarez. – Hálával tartozunk szurkolóinknak, több ezren vállalták a távoli és költséges utazást, hogy minket Oroszországbanbuzdítsanak.”

A másik tét nélküli találkozón történelmi pillanatra került sor: az egyiptomi kaput Esszam el-Hadari őrizte, aki 45 évesen 5 hónaposan és 10 naposan lépett pályára, ezzel ő a vb-k történetének legidősebb játékosa, aki szerephez jutott. És még egy tizenegyest is kivédett, a 41. percben. Ekkor Egyiptom 1-0-ra vezetett Mohamed Szalah góljával (23. perc). Az első játékrész hajrájában újabb büntetőt kaptak a szaúdiak, amit a percekig tartó videózás után az 50. percben értékesített Szalman al-Farazs. A győztes szaúdi találat a 95. percben született, Szalem al-Daszari volt a szerzője a 95. percben.

A B jelű négyesben Iránnak nyernie kellett volna Portugália ellen a továbbjutáshoz, a másik találkozón a spanyoloknak egy döntetlen is elég volt a már kiesett Marokkóval szemben. Az afrikaiak ráijesztettek a spanyolokra, amikor Khalid Boutaib révén vezetést szereztek a 14. percben, de Isco hamar egyenlített, "helyreállítva a rendet". A 85. percben Marokkó váratlanul vezetést szerzett En-Nesziri révén, de a spanyoloknak erre is volt válaszuk, Aspas egyenlített, 2-2 lett a vége. Irán hagyta támadni a portugálokat, ellenakciói azonban veszélyesek voltak. Az első felvonást Ricardo Quaresma bombagólja zárta. A másodikban a videóbíró beavatkozása után kaptak büntetőt a portugálok, Cristiano Ronaldo a kapusba lőtte a labdát az 52. percben. Irán a hajrában büntetőből egyenlített. Spanyolország jutott tovább az első, Portugália a második helyen. A nyolcaddöntőben Oroszország-Spanyolországgal, Uruguay-Portugáliával találkozik.