világbajnokság;labdarúgás;foci világbajnokság;FOCI VB 2018;

2018-07-02 08:41:33

Nem múlik az átok

Meglepetésre a házigazda oroszok tizenegyesekkel legyőzték a spanyolokat a labdarúgó-világbajnokság nyolcaddöntőjében, az esti meccsen pedig a horvátok múlták felül ugyanígy a dánokat.

Nagy volt a mozgás a találkozó előtt a moszkvai Luzsnyiki Stadion VIP-páholyában, ahol VI. Fülöp spanyol király, Gianni Infantino, a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) elnöke és Vlagyimir Putyin orosz elnök foglalt helyet. Utóbbi megálmodta a téli olimpiát és 2014-ben elhozta Szocsiba, most pedig labdarúgó-vb-t adott a népnek. Pénz nem számít, ez nemcsak a stadionok építésénél, hanem a rendezési jogért rendezett versenyben a szavazatok megvásárlásánál is nyilvánvaló volt.

Az orosz válogatott papíron a mezőny második feléhez tartozik, teljesítménye sem volt meggyőző, a spanyolok legyőzésével azonban a nemzeti együttes nemcsak teljesítette, felül is múlta a politikai hatalom elvárásait, legitimizálta az arénákra ellenőrizhetetlenül elköltött eurómilliárdokat.

Pedig úgy tűnt, nem születik meglepetés, a spanyolok a 12. percben előnybe kerültek, a kapu elé lőtt labda a Sergio Ramossal birkózó Szergej Ignasevics sarkáról pattant az orosz kapuba. Ezzel a 38 éves Ignasijevics a vb-k történetének legidősebb öngólszerzője. Sergio Ramos 17. vb-meccsét játszotta, ezzel beállította a kiváló kapus, Iker Casillas spanyol rekordját. A hazaiak a 41. percben egyenlítettek, Artyom Dzjuba fejelte rá a labdát Piqué kezére a tizenhatoson belül. A megítélt büntetőt Dzjuba értékesítette (1-1), az oroszok veszélyes helyzet nélkül egyenlítettek.

A folytatásban a spanyolok szerették volna hamar eldönteni a meccset, de nem tudtak a kapu közelébe kerülni, a 60. perctől mindkét együttes szenvedett a pályán, a nézők pedig a lelátón és a képernyők előtt…

A 90 perc nem hozott döntést, következett a hosszabbítás, az már eldőlt, hogy a spanyolok veretlenségi sorozata nem szakad meg, immár 24 meccs óta nem kaptak ki a dél-európaiak. A hosszabbításban az első izgalomra a 114. percig kellett várni, ekkor Piquével és Sergio Ramosszal is szabálytalankodtak a tizenhatoson belül, de a videofelvételek elemzése után elmaradt a büntetőt. Mivel 120 percet követően is döntetlen volt az állás, jött a tizenegyespárbaj: a spanyolok utoljára 2002-ben jutottak el idáig, akkor Dél-Korea ellen elbukták az idegek harcát.

Orosz oldalon Szmolov, Ignasevics, Golovics és Csernyisev is értékesítette a büntetőt, a spanyoloknál azonban csak Iniesta, Piqué és Sergio Ramos talált a hálóba, Koke és Aspas lövését Akinfejev kivédte, így az oroszok jutottak be a legjobb nyolc közé, Spanyolország pedig vb-n továbbra sem tudja legyőzni az aktuális házigazdát.

A lefújást követően Iniesta bejelentette, hogy többet nem lép pályára a spanyol nemzeti együttesben.

„Ez volt az utolsó meccsem a válogatottban, csodálatos élményt jelentett itt szerepelni, igaz, a befejezés nem lett álomszerű” – jelentette ki a klasszis.

Mathias Jörgensen szinte a középkezdés után vezetést szerzett a dánoknak, amire Mario Mandzukic révén a negyedik percben válaszoltak a horvátok az esti meccsen. A folytatásban óvatosabbak lettek a csa­patok. Az utolsó öt percben voltak ígéretes támadások, gól nem esett, ahogy a hosszabbításban sem. A 115. percben Rebic buktatásáért tizenegyest kaptak a horvátok, de Modric lövését Schmeichel megfogta. A drámai büntetőpárbajban az első és harmadik körben is hibázott mindkét csapat. Az ötödikben Jörgensen rontott, Rakitic nem, a horvátok jutottak tovább.