Fővárosi Főügyészség;OLAF;uniós pénzek;csalássorozat;

2018-07-05 11:55:21

9 milliárdos csalás: reagált az ügyészség

Komoly csalássorozatra derült fény egy OLAF-vizsgálat zárójelentéséből, mely kapcsán fél év alatt egyetlen gyanúsítotti kihallgatás sem történt - írta meg a 24.hu. A Fővárosi Főügyészség most mindenkit megnyugtat: amúgy dolgoznak.

Nyomozást indítottak az OLAF (Európai Csalás Elleni Hivatal) egy magyar cégeket érintő csalássorozatról szóló jelentése alapján - közölte az ügyészség csütörtökön az MTI-vel.

Szerdán a 24.hu hírportál a birtokába jutott OLAF-vizsgálat zárójelentése alapján írt egy csalássorozatról - idézi vissza az előzményeket az ügyészség csütörtökön az MTI-nek eljuttatott közleménye.

A cikk szerint az OLAF névtelen bejelentés nyomán 2015 őszén kezdett nyomozni két magyar nonprofit kutatóközpont, a Pillar Europa Kutatási és Oktatási Nonprofit Kft. és a BME-Infokom Innovátor Nonprofit Kft. (későbbi nevén Infokom Innovátor) ügyében. A két cég a versenyképességet innovációval elősegítő operatív programra pályázott.

A csalás szereplői alvállalkozói szerződések segítségével mesterségesen feltornázták a költségeket, s eltitkolták, hogy a végső beszállító cégek kapcsolatban állnak egymással, valamint kamuirodákat hoztak létre, hogy így szerezzenek uniós támogatást. A több mint 20 cégből szőtt hálózatba magyar, szerb, szlovák és lett vállalkozásokat is beépítettek.

A Fővárosi Főügyészség az MTI megkeresésére csütörtökön azt írta: az ügy kapcsán az "OLAF ajánlásai esetén mindig követett gyakorlatnak megfelelően" január 9-én nyomozást rendeltek el, különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntettének gyanúja miatt.

A nyomozás teljesítésével a főügyészség a Nemzeti Adó- és Vámhivatal illetékes főosztályát bízta meg. A nyomozás ismeretlen tettes ellen folyik - írta az ügyészség.