világbajnokság;labdarúgás;FOCI VB 2018;

2018-07-06 14:24:16

Kapitányok, akiknek az állásába került a világbajnokság

A 32 világbajnoki résztvevő közül hét labdarúgó-válogatottnál már megváltak a szövetségi kapitánytól, több csapatnál komoly esély van a váltásra.

Az természetes, hogy egy nagy tornán nem tud minden válogatott olyan jó eredményt elérni, amilyet szeretni. Abban sincs semmi rendkívüli, hogy a várakozásoktól elmaradó együtteseknél leváltják a szövetségi kapitányt, korábban évekig meghatározó játékosok búcsúznak el a válogatottól, vagy a koruk, vagy az átélt nagy csalódás miatt.

Oroszországban azonban olyasmi történt, ami a sok különlegességet látott futballvilágban is teljesen egyedi: a világbajnoki címre is esélyesnek tartott spanyoloknál egy nappal a vb rajtja előtt, június 13-án váltottak kapitányt. Julen Lopetegui helyett Fernando Hierrót kérte fel a spanyol szövetség a nemzeti együttes irányítására. Az ok: Lopetegui korábban megállapodott a Real Madriddal, hogy a vb után átveszi a fővárosiak irányítását, erről azonban a szövetséget későn (öt perccel a sztárklub június 12-iki hivatalos bejelentése előtt) tájékoztatta. A váltás szemmel láthatóan és érthetően összezavarta a játékosokat, akik a csoportból még továbbjutottak, de a nyolcaddöntőben tizenegyesekkel elbuktak a házigazda oroszokkal szemben. A vb megnyerésére is képesnek tartott csapattól mindenképpen nagy csalódás az ilyen korai búcsú.

Hamar eldőlt Hector Cuper sorsa is: az egyiptomiak argentin szakvezetőjének leváltását a csoportkör második fordulója után, az afrikaiak Oroszországgal 3-1-re elbukott csoportmeccsét követően jelentették be. Ekkor eldőlt, hogy Egyiptom már nem tud továbbjutni a csoportból, Cuper három évig volt egyiptomi kapitány.

Távoznia kellett a csoportkörös kiesés miatt Adam Nawalkának, a lengyel válogatott szakvezetőjének is. Őt nem küldték el, csak nem hosszabbították meg a június 30-án lejárt szerződését. A lengyel együttes látszatra viszonylag könnyebb csoportba került, de Szenegállal, Kolumbiával és Japánnal szemben nem tudott odaérni a továbbjutást érő első két helyre. Utódját előreláthatólag augusztusban nevezik ki.

Négy évvel ezelőtt Costa Rica okozta az egyik nagyon kellemes meglepetést azzal, hogy negyeddöntőig jutott Brazíliában, és ott is csak tizenegyespárbajban bukott el Hollandiával szemben. Erre ezúttal nem volt esélye a közép-amerikai válogatottnak, amely Brazíliától és Szerbiától kikapott, Svájccal döntetlenre végzett. Ez az eredménysor nem volt elég ahhoz, hogy Costa Rica szövetségi kapitánya, Oscar Ramirez megtarthassa kapitányi pozícióját.

Peru sem élte túl az első fordulót, szakvezetője, Ricardo Gareca önként távozott posztjáról.

Távoznia kell a japánok szakvezetőjének, Akira Nisinónak is. A szakember áprilisban vette át az irányítást a bosnyák Vahid Halihodzictól. Bosnyák elődjének azért kellett távoznia, mert megromlott a viszonya a meghatározó játékosokkal. A 63 éves japán tréner megbízatása vb végéig szólt, csapatával remekül szerepelt, hiszen a nyolcaddöntőben rendkívül balszerencsésen 2-0-ás előnyről szenvedett 3-2-es vereséget Belgiumtól. Utódja Jürgen Klinsmann vagy Arséne Wenger lehet.

Hasonló körülmények között távozik Bert van Marwijk az ausztráloknál. A holland edző idén januárban vette át a nemzeti csapatot, segítője a veje, Mark van Bommel volt. A duó tudta, hogy a torna után mennie kell, fél év alatt igyekezett a legtöbbet kihozni a csapatból, amely nem élte túl a csoportkört. Van Marwijk egyébként Szaúd-Arábiát juttatta ki a vb-re, de tavaly ősszel lemondott, amikor a szövetség úgy küldött el embereket a szakmai stábjából, hogy a kapitánnyal erről nem egyeztetett.

Több szakember sorsa bizonytalan: szinte biztosra vehető Jorge Sampaoli menesztése az argentin válogatott éléről a nyolcaddöntős búcsú után, és kérdéses a jövője Vladimir Petkovicnak, a svájciak kapitányának is. 

Nem döntött a jövőjéről Fernando Santos, a két évvel ezelőtt Európa-bajnok portugálok szövetségi kapitánya az Uruguay-jal szembeni kiesés után. A szakember a vb végéig marad Oroszországban, utána egyeztet a jövőjéről a szövetséggel.

Maradhatott a posztján a torna egyik legnagyobb meglepetését okozó címvédő német válogatott trénere, Joachim Löw. A németek történetük során első alkalommal estek ki a  csoportkör után, a szövetség – ellentétben a szurkolókkal – továbbra is bízik a szakvezetőben.