USA;Legfelsőbb Bíróság;

2018-07-09 10:17:36

Trump főműsoridőben állítja át a Legfelsőbb Bíróságot

Az Egyesült Államok legfontosabb igazságügyi testülete már most is inkább konzervatív, de most az elnök új tagot jelölhet, és nem is habozik, masszívan és hosszú időre átformálja a bíróságot.

A nézettség szempontjából legjobb tévés idősávban, washingtoni idő szerint este kilenckor jelenti be hétfőn (közép-európai idő szerint kedden hajnalban) Donald Trump, hogy ki a jelöltje az amerikai legfelsőbb bíróság megüresedett helyére.

Az Egyesült Államok legfőbb igazságszolgáltatási testülete nem csupán egyes konkrét ügyek legfelső szintű fellebbviteli bíróságaként működik, hanem a klasszikus alkotmánybíróság szerepkörét is ellátja, tehát megállapíthatja, hogy ítéletek vagy döntések, törvények és egyéb előírások, szabályok összhangban állnak-e az alkotmánnyal. 

A kilenc fős legfelsőbb bíróságon a már most is meglehetősen konzervatív összetételű testület egyik liberális tagjának, Anthony Kennedynek a visszavonulása nyomán üresedett meg egy hely. A lista, amelyről Trump végül is választ, konzervatívnál konzervatívabb jelölteket tartalmaz. A hírek szerint immár négy fősre leszűkített névsorban még az egészen szélsőségesen jobboldali, de lényegében felmorzsolódott Tea Party egyik támogatója is megtalálható. Nem kétséges, hogy az elnök döntése masszívan konzervatív szemléletűvé teszi majd a legfelsőbb bíróságot. 

Amikor Trump a tavaly elhunyt Antonin Scalia helyére kiválasztott Neil Gorsuch nevét közölte, 33 millióan figyelték a tévén az elnöki bejelentést – vagyis többen, mint ahányan kíváncsiak voltak az előző elnök, Barack Obama utolsó beszédére, amit az unió helyzetéről mondott el, és amelyet 31,3 millió tévénéző figyelt élőben. Az eddigi csúcstartó elnöki beszéd azonban – 56,5 millió nézővel – az volt, amikor Obama 2011-ben bejelentette Oszama bin-Laden megölését. 

Amerikai kommentátorok felhívják a figyelmet arra, hogy Trump kommunikációjában minden korábbi elnökhöz képest kiemelkedően nagy szerepet kap a tévéshow látványossága, még viszonylag kisebb jelentőségű bejelentések alkalmával is.

A legfelsőbb bíróságba ugyan az elnök jelöl új bírót, de a jelölést a szenátusnak meg kell erősítenie. A szavazás már csak a nyári szünet után várható, és meglehetősen izgalmasnak ígérkezik, mert a szenátusban most csak 51 republikánus – vagyis kormánypárti – szenátor van, szemben 47 demokratával (két szenátor független). Novemberben pedig újraválasztják a szenátus egyharmadát.