időközi;Józsefváros;önkormányzati választás;

2018-07-09 19:07:55

Nincs csodafegyvere a baloldalnak

Homlokegyenest az ellenkezőjét gondolják politikai elemzők arról, megbukott-e az a modell, ami Hódmezővásárhelyen sikerre vitte az ellenzéket.

Alacsony részvétel mellett toronymagas fideszes győzelem – a fővárosban tartott két időközi választás ezt az eredményt hozta vasárnap. A Józsefvárosban volt nagyobb a tét: a VIII. kerületben polgármestert, az V. kerületben önkormányzati képviselőt választottak.

Két „jól megdolgozott” kerületről van szó, ahol a Fidesznek erős a beágyazottsága – hangsúlyozta lapunknak Böcskei Balázs politikai elemző, az IDEA Intézet vezetője. Az önkormányzat mindkét helyen régóta a Fidesz kezében van, mindkét helyen jelentős beruházások, fejlesztések történtek. Különösképpen a Józsefvárosban látványos a fejlődés – jegyezte meg. Böcskei meggyőződése szerint a Fidesznek komoly adatbázisa van, ennek felhasználásával könnyedén tudott mozgósítani annyi szavazót, amennyire a várható érdektelenség mellett szüksége volt.

Elképzelhető, hogy a helyi eredményekkel a baloldali szavazók is elégedettek – említett Böcskei Balázs egy lehetséges okot arra, miért maradhatott otthon az ellenzékiek nagy többsége. Ráadásul a baloldali-liberális tábor még mindig traumatizált állapotban van – folytatta. A parlamenti választáson az ellenzék hiába nyert fölényesen Budapesten, ha egyszer az országos eredmények alapján a Fidesz újra kétharmadot szerezve kormányra került. Az április 8-a óta eltelt idő túl kevés a vereség feldolgozásához.

Az ellenzéki pártok független, civil jelöltet indítottak: a VIII. kerületben Győri Péter szociálpolitikust, az V. kerületben Nagy Béla nyugdíjas pedagógust. Tehát azt a forgatókönyvet próbálták követni – ezúttal sikertelenül –, ami Hódmezővásárhely és Márki-Zay Péter esetében fényesen bevált. Más, ha a választók az önkormányzatról mondanak véleményt, és megint más, ha a nagyhatalmi politikáról kell dönteniük – hívta fel a figyelmet Böcskei Balázs. A kettőt nem szabad összehasonlítani. A hódmezővásárhelyi időközi polgármester-választást nem a nyár közepén, hanem a parlamenti kampány részeként, média által fókuszált helyzetben rendezték – tette hozzá.

Az IDEA Intézet elemzéséből amúgy kiderül, hogy a Józsefvárosban a kerület szegényebb részein nagyobb hajlandósággal szavaztak a fideszes, a tehetősebb negyedekben pedig az ellenzéki jelöltre. Az országgyűlési választás hasonló tapasztalatokkal szolgált.

Hódmezővásárhelyen a Jobbik is támogatta a független ellenzéki jelöltet. Bár pénzhiányra hivatkozva a Jobbik most sem indult, hivatalosan nem állt be az ellenzék által támogatott civil jelölt mögé. Győri Péter előzőleg úgy vélte, hogy a Józsefvárosban a baloldalnak kedvezőbb lenne, ha indulna jobbikos politikus. A korábbi adatokból következtethetünk arra, hogy igaza lett, a jobbikosok számottevő része valószínűsíthetően inkább a Fideszre voksolt. Szavazataikkal azonban érdemben nem befolyásolták a végeredményt – mondta Böcskei Balázs.

A politikai elemző szerint bebizonyosodott, hogy önmagában nem csodafegyver, ha a baloldali ellenzéki pártok felsorakoznak egy független, civil jelölt mögé. Először is: jó jelöltet kell találni. Győri Péter például hiába remek szakember, ha politikai aktorként nem számít ismert személyiségnek. Annak ellenére, hogy a mostani kampányból a baloldali pártok aktívabban is kivehették volna a részüket, Böcskei Balázs az említett körülmények miatt úgy gondolja, az ellenzéket nem terheli felelősség a két vereségért. A Hódmezővásárhelyen alkalmazott ellenzéki modell nem bukott meg – jelentette ki kérdésünkre Böcskei Balázs. Sőt: szerinte ennél nincs jobb modell, a „jövőben csakis ez lehet eredményes” az ellenzék számára.

Teljesen máshogyan látja Tóth Csaba politológus, a Republikon Intézet stratégiai igazgatója. Kétségtelen – állapította meg –, hogy az ellenzék nehéz helyzetben volt. A parlamenti választási kudarc után szétestek a baloldali pártok, a VIII. és V. kerületi időközin, „ha nagyon akartak volna, akkor is nehezen tudtak volna nyerni”. A mostani két fővárosi választás ugyanakkor szerinte megmutatta, hogy a hódmezővásárhelyi modell nem működik. Győri Péter nagyjából megfelelt annak az elvárásnak, amit a baloldali-liberális táborban általában egy független, civil jelölt felé megfogalmaznak. Az eredményt látjuk.

Márki-Zay Péter esete szerinte egészen kivételes volt. A parlamenti választáson a szintén független Mellár Tamás is nyert egyéniben, ám ő a baloldal számára kedvező körzetben indult. Fideszes választókerületekben ez a recept nem alkalmazható. Tóth Csaba közölte: mindig is azt gondolta, hogy a politikát főszabály szerint a pártoknak és a politikusoknak, nem pedig a civileknek kell csinálniuk.