Antikorrupció;

2018-07-10 00:00:00

Az EU is megpróbálja

Várhatóan 2020-ban kezdi meg a tevékenységét az Európai Ügyészség, amely az EU pénzügyi érdekeit sértő bűncselekmények elkövetőivel szembeni nyomozás és vádhatósági eljárás lefolytatására szerveződik. Az intézmény fő profilja az uniós támogatásokkal kapcsolatos visszaélések felderítése és megelőzése lenne, ami meg is magyarázza az egyes tagállamok hozzáállását. Eddig 18 tagország jelezte a csatlakozási szándékát. A támogatások legnagyobb haszonélvezői közül Magyarország és Lengyelország kimarad, a nettó befizetők közül Svédország és Hollandia sem kíván részt venni a szervezet munkájában. A svéd és a holland távolmaradás indoka, hogy a két gazdag tagállam csupán minimális mértékben kap uniós támogatást, saját hatóságaik pedig képesek hatékonyan kézben tartani a korrupcióellenes küzdelmet, kicsi a korrupciós kockázat. Magyarország (és Lengyelország) esetében viszont éppen az ellenkező a helyzet: az egy főre jutó támogatások alapján a legnagyobb nyertesek közé tartozunk, az ügyészség pedig nem lép fel az intézményes politikai korrupció ellen.

Amennyiben az Európai Ügyészség „lefedettsége” csak részleges marad, azzal azzal az európai adófizetők is sokat veszítenek, az igazi vesztes azonban a magyar társadalom lesz, hiszen a kimaradás garantálja a jelenlegi oligarchikus gazdasási struktúra fennmaradását. Jellemző példa, hogy Magyarországon az OLAF (az EU csalás elleni ügynöksége) által az ellenőrzések után visszafizetésre javasolt támogatási hányad a tízszerese (!) az uniós átlagnak, vagyis a magyar állam tízszer korruptabb egy átlagos tagországnál.

Az ügyészség létrehozása a szűk hatáskörű OLAF, illetve az ellenőrzésekben szintén részt vevő Európai Bizottság kritikája is, az eddigi mechanizmus nem tudta megakadályozni, hogy a szervezett bűnözés, illetve néhány tagállamban a politika rátelepüljön a támogatásokra. Ugyanakkor a szigorúbb kontrollban ellenérdekelt országok láthatóan hatékonyan tudják képviselni az érdekeiket, hiszen mostanra lekerült a napirendről az a javaslat, amely a jövőben az uniós támogatások hozzáférésének feltételéül szabná az Európai Ügyészséghez történő csatlakozást.