Emmi;otthonápolás;

2018-07-12 20:49:01

Otthonápolás: "semmilyen konkrétumot nem sikerült megtudnunk"

Kissé csalódottan távoztak csütörtök délután a Lépjünk, hogy léphessenek! Közhasznú Egyesület és a Csak Együtt Van Esély (CSEVE) Csoport képviselői az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) Báthori utcai épületéből, ahol két és fél órán át egyeztettek a szaktárca illetékeseivel az otthoni ápolás munkajogi és anyagi elismerése érdekében – egyelőre eredménytelenül.

– Sajnos semmilyen konkrétumot nem sikerült megtudnunk arról, milyen azonnali, vagy 2019-től érvényes változásokat tudna bevezetni a kormány. Mindössze arról próbáltak meggyőzni minket, hogy jó szándékkal állnak a problémáinkhoz, valamint a türelmünket kérték, mivel hogy ez csak egy első körös egyeztetés volt. 

Az egyeztetésen a minisztérium legmagasabb beosztású vezetője Rétvári Bence, az Emmi parlamenti államtitkára volt, de ő nem állt ki az újságírók elé. 

Azok a szülők – sokszor egyedülálló anyák –, akik halmozottan sérült gyermeket nevelnek, nem tudnak munkát vállalni, hiszen a sérült gyermek gondozása 24 órás „műszak”. 

Magyarországon jelenleg 12 ezerre tehető a tartós ápolást végző családtagok száma. A civilek azt szeretnék elérni, hogy a kiemelt ápolási díj január elsejétől minimálbéres munkaviszonyt jelentsen, és azonnal emelkedjen legalább 50 ezer forinttal. 

– A kormánynak be kell látnia, hogy azonnali intézkedések kellenek. Mi tovább folytatjuk a küzdelmet, legközelebb július 20-án, a Parlament előtt demonstrálunk, kérve a döntéshozókat, hogy mihamarabb lépjenek az otthoni ápolás munkaként történő elismerése ügyében – mondta Csordás Anett. Az aHang kampányplatform oldalán nemrég egy petíció is indult, amit már 30 ezren írtak alá.