felsőoktatás;

2018-07-13 21:13:42

A CEU-t nem, de a katolikus egyetemet támogatná a kormány

Jövő szeptembertől Budapesten is képzéseket indíthat az indianai Notre Dame Egyetem. A Fidesz célkeresztjébe került CEU ügyében viszont csak húzzák az időt.

Miközben a Soros György által alapított Közép-európai Egyetemet (CEU) továbbra is bizonytalan helyzetben tartja a kormány, jövő szeptembertől egy újabb amerikai egyetem indíthat képzéseket Budapesten. Szijjártó Péter külügyminiszter pénteken jelentette be, hogy az Egyesült Államok Indiana államában működő Notre Dame Egyetem a Pázmány Péter Katolikus Egyetemmel kötött együttműködési megállapodást, és lényegében már nincs más hátra, mint annak az államközi megállapodásnak az aláírása, amit a magyar kormánynak – a felsőoktatási törvény tavaly elfogadott módosítása értelmében – Indiana állammal kell megkötnie.

Az MTI tudósítása szerint Szijjártó erről New Yorkban beszélt. Mint ismert, a CEU amerikai székhelye is New Yorkban található, ennek ellenére a külügyminiszter említést sem tett arról, a magyar kormány mikor lesz végre hajlandó megkötni New York állammal azt az államközi megállapodást, ami garantálná a CEU további budapesti működését. Az időhúzás azért is érthetetlen, mert az egyetem már hónapokkal ezelőtt teljesített minden feltételt, amit a felsőoktatási törvény új előírásai támasztottak a hazánkban működő külföldi egyetemekkel szemben. Áprilisban egy magas rangú tisztviselőkből álló magyar kormánydelegáció a CEU New York-i, a Bard College területén kialakított képzési helyszínét is meglátogatta, és mindent a legnagyobb rendben találtak.

A bizonytalanság miatt a Bécsbe költözést is fontolgató Közép-európai Egyetem kommunikációs osztálya úgy tájékoztatta lapunkat, a magyar kormánytól továbbra sem kaptak tájékoztatást arról, mikorra várható az államközi szerződés aláírása. Ugyanakkor leszögezték: elkötelezettek a budapesti maradás mellett. Az egyetem vezetése éppen ezért döntött úgy néhány hete, hogy nem várnak a kormányra, augusztusban elkezdik az új hallgatók toborzását a jövő év eleji felvételi időszakra, vagyis a 2019/2020-as tanévben induló képzéseikre is.

A Pázmánnyal együttműködő, a katolikus egyház által fenntartott Notre Dame Egyetem egyébként – a CEU-hoz hasonlóan – nagy nemzetközi elismertségnek örved, az amerikai egyetemek rangosában a 24. helyet foglalja el, a világrangsorban pedig a 150. helyen szerepel. A teológiai képzések mellett számos tudományos, jogi, műszaki és művészeti képzést is nyújtanak. 2009-ben díszdoktorrá avatták Barack Obama akkori amerikai elnököt, aki beszédet is mondott az egyetem diplomaosztó ünnepségén.