megfigyelés;titkosszolgálat;Laborcz Sándor;Pegasus;

2021-11-12 13:02:07

Gyurcsányék egykori titkosszolgálati vezetőit is célba vehette a Pegasus

Az egyik érintett kíváncsi lenne rá, milyen törvényes okot tudnak felhozni megfigyelésére.

derítette ki a Direkt36.

Az oknyomozó portál szerint nincs egyértelmű magyarázat arra, hogy Laborcot és Glembát miért vették célba a Pegasusszal. Mindketten 2019 nyarán kerültek a célkeresztbe, amikor állításuk szerint már egy évtizede nyugállományban, a szakmájuktól visszavonultan éltek. Az érintettek szerint azért válhattak célponttá, mert a jelenleg hatalmon lévő politikai erők azt feltételezik, hogy számukra káros információk vannak a birtokukban. „Nem vagyok meglepve. 2010 óta kisebb-nagyobb megszakításokkal folyamatosan ellenőrizték a tevékenységemet. Miután 31 éven keresztül tanultam és gyakoroltam ezt a szakmát, a figyelést, a technikai ellenőrzést is észre lehet venni” - nyilatkozta Laborc Sándor. Hozzátette, hogy a megfigyelésnek a megszakadó és visszajátszott telefonbeszélgetések, illetve az akadozó adatforgalom mellett egyéb jeleit is tapasztalta. „De miután ennyi időn át keresztül-kasul ellenőriztek, kíváncsi vagyok, hogy 2019-ben, 9 év után mit tudtak még kitalálni a megfigyelésem törvényes indoklására” – mondta, hozzátéve, hogy a 2010 után ellene indított eljárások ugyanis addigra már mind lecsengtek.

Őt egyébként gyakran hozzák hírbe a DK-val, noha a volt titkosszolgálati vezető azt állítja, nyugdíjba vonult se a párthoz, se a politikához nincs semmi köze. 

A portál az érintetteknek felajánlotta, hogy bevizsgáltatják telefonjaikat, azonban adatbiztonsági okokra hivatkozva nem kívántak élni ezzel a lehetőséggel.

Nem ők lennének az egyedüli titkosszolgálati vezetők, akiket a Fidesz-kormány célba vett a Pegasus nevű kiberfegyverrel: ugyancsak a Direkt36 cikke nyomán beszámoltunk róla, hogy a Terrorelhárítási Központ (TEK) főigazgató-helyettesét, Bodnár Zsoltot akkoriban kezdhették megfigyelni, amikor belső konfliktusba keveredett főnökével, Hajdu Jánossal, majd távozni kényszerült a terrorelhárítástól. 

A múlt héten Kósa Lajos hosszú hónapok után elismerte, hogy a kormány megvette a technológiát. A csütörtöki kormányinfón a Miniszterelnökséget vezető miniszter is arról beszélt az ügy kapcsán, hogy van valóságalapja azon értesüléseknek, melyek a sajtóban megjelentek.