úszás;MÚSZ;Cseh Laci;abúzus;

Lelki terror nélkül nincs eredmény?

"Volt versenyzőm, aki hiányolta tőlem a kemény bánásmódot, hogy egyfajta fenyegetettség-érzet érje, ő ekkor tudta kihozni magából a maximumot."

Egyelőre megtippelhetetlen, milyen eredménnyel zárul a Magyar Úszószövetségben az a vizsgálat, amely azt hivatott eldönteni, szükséges-e - s ha igen, miképp - szankcionálni Turi György mesteredzőt az őt ért testi és lelki bántalmazásáról szóló vádak nyomán. A vizsgálat egy-két héten belül zárul.

Mint ismert, visszavonulása után adott interjújával Cseh László lavinát indított el, amennyiben kijelentette, Turi edzésmódszerének szerves részét képezi az abúzus, illetőleg állításait több korábbi úszótársa megerősítette a későbbiekben. Habár az elhangzott vádak menthetetlenek, sem a versenyzők, sem a hazai edzői kar körében nem annyira egyértelmű a helyzet, mint ahogyan az elsőre tűnik. Beszéltünk trénerrel, aki vallja, még Turira sem lehet általánosságban elmondani, hogy mindenkivel így bánt volna, nem véletlen, hogy rengeteg klasszis versenyző továbbra sem csatlakozott a vádlókhoz.

A kényes témára tekintettel egy neve elhallgatását kérő szakember a Népszavának kijelentette: vannak úszók, akik kimondottan igénylik a vasszigort, még ha nem is a négyszeres olimpiai ezüstérmes által taglalt mértékűt.

„Volt versenyzőm, aki hiányolta tőlem a kemény bánásmódot, hogy egyfajta fenyegetettség-érzet érje, ő ekkor tudta kihozni magából a maximumot. Az étrendje kialakításától kezdve az edzésmunkájáig minden téren nagyobb kontrollt és keményebb fellépést kellett tanúsítani vele szemben. Ezt egyéne válogatja, kinél mi vezet eredményre” – nyilatkozta az edző, aki hangsúlyozta, manapság már egyáltalán nem dívik a szakemberek körében bántalmazó módszereket alkalmazni.

„Azok az úszók, akik most Turit támadják, megfeledkeznek arról: Gyuri sok esetben érdemeiken felül biztosított tanítványainak hátteret, több százezres fizetéseket, elvitte őket meleg égövi edzőtáborokba, betette őket olyan váltókba, amelyekben eredményeik alapján nem lett volna helyük. Cserébe azt várta, a versenyző is mindent megtegyen érte, és főleg önmagáért” – magyarázta egy másik tréner, s hozzátette: nem mentegetni akarja Turit, hanem érzékeltetni, nagy formátumú ember, akinek olykor megkérdőjelezhetőek a módszerei. Megint más rámutatott, kétféle motiváció létezik, külső és belső, és akiből hiányzik a belső, azt kívülről kell rábírni a keményebb munkára... Noha azzal ő is egyetért, a Cseh által citált problémát persze kezelni kell!