ellenzék;Gattyán György;

2021-12-01 06:18:00

A vakító szemfényvesztés

Mit jelent az, ha egy milliárdos vállalkozó egy önkényuralmi rendszerben pártalapítást hirdet azzal, hogy a digitalizációs felzárkóztatás a legfontosabb megoldandó kérdés? Pontosabban: egy eddig politikailag semlegesnek látszó magánoligarcha mondja ezt. Egy olyan vállalkozó, akinek az esetében eddig nem jöttek hírek sem arról, hogy az orbáni szélsőjobboldaliság híve, sem arról, hogy közel állna az ellenzékhez.

Egyszerűbben: mit jelent az, ha valaki a diktatúra és a demokrácia erői között magát pártatlannak, középen állónak állítja be? Például a bolsevista (marxista-leninista) alapokon álló pártállami rendszer és a nyugati polgári demokrácia; vagy bármelyik, egykor nyílt, ma demokratikus mázzal álcázott fasizmus és a polgári demokrácia között? Azt jelenti, hogy vagy ezeknek az elnyomó rendszereknek a híve, vagy az orbáni rendszert is demokráciának tekinti, vagy pedig megvették lábon – esetleg hülye.

A digitalizációs felzárkózás hiánya ugyanis csak egy demokráciában lehet a legfontosabb probléma. Önkényuralomban viszont az a kérdés, hogyan lehet az ilyen rendszert megdönteni például akkor, ha a demokrácia látszatával kábítja a külvilágot, és ezért talán lehetnek még választások. Erre kínál ma az ellenzéki összefogás megoldást. És ezért minden újabb pártalapítás valójában ennek az összefogásnak a gyengítését jelenti – akármilyen szándékkal  hozzák is létre.

Gattyán György üzletemberről biztos nem állítható, hogy ostoba. Az viszont igen, hogy biztos szokott lenni a dolgában. Maga mondta egyszer: „van olyan állapot, amelyben úgy érzi az ember, nem tud hibázni, bármit csinál, az jól fog elsülni”. Ennek jegyében kínálhatott a „felzárkózás” érdekében még állást is „106 képviselőnek az ország 106 választókerületében”. Erre mondta a dakota magyar, hogy „szép, akár az álorca”.

Ehelyett mi jelenik meg az értőn szakművelt vezető kutatópolitológusi fejekben? Hogy „az üzleti életben sikeres emberek megjelenése nem teljesen szokatlan jelenség a politikában, bár Magyarországon kevés példa akadt erre.” És hogy még pártatlanabbra csiszolják magukat, arról tájékoztatnak, hogy „az aktív politikusok közül Gyurcsány Ferenc 2002 után jelent meg sikeres üzletemberként a politikában”. Meg „a közélet megtisztítását ígérik a korrupciótól és a korrupt elitektől.” Mikecz Dánieltől okos, támadhatatlan szavak. Elszakbagatellizálva a tényeket, és magas fokon köbre emelve a semmit.

Miközben az év elején ugyanennek a Gattyánnak az egyik cégét megvásárolta egy milliárdos megbízásokkal elhalmozott cég. Egy olyan vevő, amely szorosan kötődik az orbáni rendszerhez, egy olyan céget vett meg, mely nemcsak hogy nulla forgalmú, nemcsak hogy veszteséges, hanem adóügyi bűnügyi vizsgálatokban is érintett. Tegyük hozzá, hogy a vásárló cég az internetes szolgáltatásokra specializálta magát, az eladott cég viszont teljesen más, ingatlanforgalmazási területen működött korábban. Minderről a Népszava minap részletesen beszámolt.

Ezek után nem kell semmit sem feltételezni. Sem azt, hogy valaki a NER híve, sem azt, hogy itt valakit lábon megvettek, sem azt, hogy orbáni megbízásból cselekszik, sem azt, hogy valaki demokratának vallja magát.

Elég tudni, hogy a mai, magát demokráciával álcázó rendszer urai egyre-másra hoznak olyan törvényeket, melyekkel megpróbálják lehetetlenné tenni az ellenzéki győzelmet a következő választásokon. Kezdve a fényképezés immár hivatalos engedélyezését a szavazófülkékben (mellyel a megvásárolt szavazók kényszeríthetők „helyesen” kitöltött szavazólapjaik utólagos igazolására a megbízóik előtt), a magyar állampolgárok korlátlan fiktív bejelentkezését ugyanarra a lakcímre (akár több százan is), egészen a veszélyhelyzet meghosszabbításáig.

Azaz a törvényesítettség látszatával pántlikázzák saját hatalmuk bebetonozását.

És most egy új párt alapítása következik. Elég tudni hozzá, hogy a digitalizáció fellendítése ürügyén valaki (esetünkben a szexkamera-iparágon meggazdagodott Gattyán) valamennyi szavazatot be fog gyűjteni. Ezzel ugyan sokra nem fog jutni, mert a pártja jó eséllyel be sem kerül az országgyűlésbe. Ezek a szavazatok azonban a legnagyobb valószínűséggel vagy az ingadozó mai fideszesektől, vagy akár a tájékozatlan, eddigi az ellenzéket támogató szavazóktól fognak származni. Egy biztos: elvonnak valamennyi fehérgallérost, informatikust, internethasználót a következő választáson az ellenzéki összefogástól. A sok kicsi (fényképezés, fiktív bejelentkezés, veszélyhelyzet, Gattyán-párt stb.) pedig sokra megy. És ki tudja, még mi következik.

Eddig egyedül az ellenzéki összefogás miniszterelnök-jelöltje fogalmazta meg óvatosan a tényeket az RTL-Klubnak adott nyilatkozatában: „Lehet, hogy Gattyán György őszintén hisz a harmadik út lehetőségében, de az is lehet, hogy ezek mögött a kezdeményezések mögött a Fidesz áll.”

Az a helyzet, hogy önkényuralommal szemben nincs harmadik út. A király ilyenkor meztelen.