Európai Unió;bővítés;Bosznia-Hercegovina;Milorad Dodik;Várhelyi Olivér;

Bővítés helyett elszakadásról tárgyalhatott, mégis kiáll a magyar biztos mellett az Európai Bizottság

Felröppent a gyanú, hogy a Várhelyi Olivér asszisztál a kísérlethez Bosznia-Hercegovina kettészakítására.

Nagyon úgy néz ki, hogy az Európai Bizottság kiáll Várhelyi Olivér mellett, hiába kérte 30 EP-képviselő, hogy Ursula von der Leyen bizottsági elnök nézzen a bővítésért felelős magyar uniós biztos körmére, miután a bizonyítékok szerint a politikus  szemet hunyt bosznia-hercegovinai szerbek vezetőjének szeparatista törekvései felett – derül ki az Euractiv cikkéből.

Bosznia-Hercegovina két országrészből, a bosnyák-horvát föderációból és a Szerb Köztársaságból áll. Utóbbi parlamentje 2021. december 10-én szavazott meg egy menetrendet arról, hogy az országrész kivonul a közös bosnyák-horvát-szerb intézményekből, az igazságszolgáltatásból, a hadseregből és az adórendszerből is. Létezik egy dokumentum, amely szerint mindez Várhelyi Olivér tudtával történt, a sőt,  20021. november 25-i látogatásán a bővítésért felelős magyar uniós biztos  „egyetértett” Milorad Dodik a parlamenti ülés dátumában és a kivonulás részleteiben is.  Úgy tudni, ezt Várhelyi Olivér közölte az EU-s nagykövetekkel is. Ami történt, azt az Euractiv szerint egy brüsszeli diplomata a „sokkoló” jelzővel illette.  Az Európai Unió nem támogatja Bosznia-Hercegovina kettéválását.

Az ügyben a Momentum EP-képviselője, Cseh Katalin emlékeztetett, Milorad Dodik azon dolgozik, hogy szétverje Bosznia-Hercegovinát és aláássa a Nyugat-Balkán stabilitását, ebben pedig segítő kezet nyújt neki Várhelyi Olivér is. Ráadásul miközben Várhelyinek az lenne a feladata, hogy az EU hivatalos álláspontját képviselje, a kiszivárgott uniós jelentés szerint a magyar uniós biztos gyakorlatilag összejátszik Milorad Dodikkal, Bosznia-Hercegovina szétesését segítve elő.

  Egy brüsszeli szóvivő még decemberben azt közölte, hogy 

a magyar uniós biztos nyilvános állásfoglalásai az EU álláspontját tükrözik, és annak ellenére, hogy tudott Milorad Dodik elszakadási törekvéseiről, nem támogatta őket, elutasította a szerb kisebbség menetrendjét a kiválásra.

A nyilatkozat ugyanakkor nem tér ki arra, hogy a hírek szerint Várhelyi és Dodik megállapodott, fél évvel elhalasztják az elszakadási program beindítását. Közben Németország szankciókat sürget a bosznia-hercegovinai Szerb Köztársaság elnöke ellen, diplomáciai források megerősítették, hogy egyedül Magyarország ellenzi az elképzelést.