Málta;Európai Parlament (EP);Roberta Metsola;

Roberta Metsola nőként érvényesült a férfiak játszóterén

Az Európai Parlament élére 43. születésnapján megválasztott máltai politikus sajátos módon, egy elmaradt kézfogás miatt lett széles körben ismert az európai politikában.

Roberta Metsola egy EP-küldöttség tagjaként 2019 decemberében nem volt hajlandó kezet szorítani Joseph Muscat máltai miniszterelnökkel. A munkáspárti kormányfőt hibáztatta a földközi-tengeri szigetország sorozatos korrupciós botrányaiért, illetve Daphne Caruana Galizia oknyomozó újságíró meggyilkolásáért. „Ha azt gondolja, hogy lerázhatja magáról a felelősséget, akkor súlyosan téved. Szálljon ki most, mielőtt még helyrehozhatatlan kárt okoz az országnak” – üzente a Twitteren. Muscat hamarosan valóban lemondott. Utódja, Robert Abela támogatásáról biztosította Metsolát a strasbourgi szavazás előestéjén, ő pedig válaszul úgy fogalmazott, együttműködésre készül a vallettai kormánnyal, amelyet eddig keményen bírált.

Az elsöprő többséggel, 459 vokssal (74 százalék) házelnökké választott képviselő mintha egész életében erre a feladatra készült volna. Végzettsége jogász, szakterülete az uniós jog. Már a University of Malta egyetemi hallgatójaként is az uniós csatlakozás mellett kampányolt, sikerrel. A máltaiak 54 százalékos többséggel támogatták a belépést a 2003-as népszavazáson. (Ez volt a legkisebb arányú igen a kilenc új tagállam közül; Magyarországon 84 százalék voksolt a csatlakozásra.) Elkötelezett szószólója a közös Európának. A sors fintora, hogy az akkor ellenzéki Munkáspárt ellenezte a belépést, kormányra kerülve azonban jelentős hasznot húzott az uniós tagságból.

Metsola huszonévesen a legelső máltai diákok között volt, akik Erasmus-ösztöndíjjal képezhették tovább magukat Nyugat-Európában. A belgiumi Bruges-ben – Brüsszeltől egy ugrásra – szerzett tapasztalatai nagyban alakították nézeteit. Egy ideig Catherine Ashton külügyi főbiztos tanácsadója volt, 2013-ban választották meg az EP tagjává. Merész vállalkozás volt nőként erre a pályára lépnie, mert a politika a legutóbbi időkig a férfiak kizárólagos „játszótere” volt a konzervatív-katolikus hagyományú szigeten. Tavalyelőtt esélyesnek tartották, hogy hazatérve átvegye az ellenzéki Máltai Nemzeti Párt (PN) vezetését, de végül nem jelöltette magát pártelnöknek. Úgy tartotta, erre még nem jött el az idő. „Bizonyos plafonokra több repedés kell, mielőtt át lehet törni őket” – indokolt akkor a közösségi médiában.

Az Európai Néppárt (EPP) frakciójában dolgozva rendre fellépett a nemek esélyegyenlőségéért, illetve a homofóbia ellen. Ugyanakkor többen bírálták abortuszellenes álláspontját. Első sajtóértekezletén, egy kérdésre válaszolva azt mondta, ez ügyben továbbra is az EP álláspontját képviseli majd, ahogy például alelnökként ő adta át a varsói szenátusnak azt a határozatot, amely elmarasztalta a lengyel abortusztörvényt. A január elején elhunyt olasz David Sassoli utódjaként több nyelven elmondott beszédében legfontosabb feladatai között említette a parlament munkájának korszerűsítését, a sokféleség és a tolerancia terjesztését, valamint a klímaváltozás elleni hatékony intézkedéseket.

Az EP új elnöke, leánykori nevén Roberta Tedesco Triccas 1979-ben született a tengerparti San Giljanban, abban a városban, ahol azóta Málta legmagasabb épülete emelkedik a kikötőben. Mindez azért érdemel említést, mert a felhőkarcoló, a Portomaso Business Tower az égbeszökő arcátlanság jelképe lett, lévén a rossz hírű „Kaszinókirály”, Yorgen Fenech irodaháza, akit azzal vádolnak: ő rendelte meg a korrupciós ügyeket leleplező újságírónő meggyilkolását 2017-ben.

A politikus asszony férje a finn Ukko Metsola; ők voltak az első házaspár, amelynek mindkét tagja indult az EP-választáson, ám különböző tagállamokban. Négy fiuk van: Luca, Alec, Marc és Kristian; a legkisebb négyéves. Roberta Metsola hobbija, saját bevallása szerint, a főzés. Ám aki arra gondol, hogy ez a hagyományos női szerep része, rossz nyomon jár: az EP-elnök azt mondja, konyhai szenvedélyét a nagyapjától örökölte, aki – még a gyarmati időkben, Málta függetlenné válása előtt – a Brit Királyi Haditengerészet szakácsa volt.