korrupció;Öveges program;OLAF-vizsgálat;

2022-02-02 18:43:56

Szétlopták az EU-s pénzeket, csaknem hárommilliárd forintot kell visszafizetnie Magyarországnak

Az Orbán-kormány eddig titkolta, mennyi támogatást bukott az Öveges-program és a többi visszaélései miatt.

Magyarországnak 7,8 millió euró (mostani árfolyamon csaknem 2,8 milliárd forint) uniós támogatást kellett visszafizetnie az Öveges-program félrement pénzei és az Európai Szociális Alap más, szabálytalan pályázatai miatt – írja az Átlátszó. Az Orbán-kormány eddig mélyen hallgatott a visszafizetendő összegről.

A portál szerint a természettudományok középiskolai oktatásának fejlesztését célzó programra a mostani euróárfolyammal számolva csaknem 19 milliárd forintnyi EU-s támogatást költöttek el az iskolákat fenntartó önkormányzatok. Az ügyben hét évig folyt a nyomozás különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntettének gyanúja miatt, és tavaly vádat emelt az ügyészség, de még mindig nem tudni, mikor kerülnek bíróság elé a felelősök. A Társadalmi Megújulás Operatív Program keretében meghirdetett pályázatra középiskolát fenntartó szervezetek pályázhattak (központi költségvetési szervek, önkormányzatok, egyházak, alapítványok). A támogatásból 43 vidéki és fővárosi iskolában laborok (fizikai és kémiai szaktantermek) fejlesztését tervezték úgy, hogy minden városnak mintegy 300 millió forint állt a rendelkezésére. A nyertes pályázók a támogatásból költöttek tanulói munkafüzetek készíttetésére, projektmenedzsmentre, szaktanári segédlet elkészítésére, szakmai napok szervezésére és informatikai fejlesztésekre is. Ezekkel a szerződésekkel kapcsolatban szabálytalanságokat talált az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) és a magyar hatóságok is.

Az összesen 53,3 millió euró (mai árfolyamon 18,9 milliárd Ft) támogatásból megvalósult Öveges-programot az Európai Bizottság 2015-ben ellenőrizte, és annak kapcsán szabálytalanságokat tárt fel. Emiatt 2015-ben felfüggesztették a hiányosságokkal érintett műveletet finanszírozó Európai Szociális Alap (ESZA) programból származó uniós kifizetéseket. A magyar hatóságok ezt követően végrehajtották a szükséges korrekciós intézkedéseket az irányítási és ellenőrzési rendszer javítása érdekében, és az ESZA-kifizetések felfüggesztését 2016-ban feloldották.

 

Hét év nyomozás után az ügynek 2021 májusában három gyanúsítottja lett, akikre az ügyészség felfüggesztett börtönt kért. 

– fájlalta ezt Facebook-posztjában az ügy kirobbantója, Hadházy Ákos.