futball;fizetések;NB1;

Csaknem 3 millió forint a focisták átlagbére Magyarországon

A koronavírus-járvány sem jelentett akadályt a fizetések markáns emelkedésében.

Nagyot lépett előre Magyarország a futballistáknak kiutalt fizetések tekintetében - ez derül ki az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) 2020/2021-es pénzügyi évet összegző üzleti jelentéséből, amit az Mfor ismertetett. A dokumentum szerint a fizetések emelkedő tendenciáját a koronavírus-járvány sem akadályozta meg, a magyar bajnokság már a 19. helyen áll a bérköltség vonatkozásában az európai bajnokságok között. Ez két helyes előrelépést jelent a 2018/2019-es pénzügyi év jelentésében foglaltakhoz képest. Az NB1 12 csapatának összköltsége akkor 63,6 millió euró volt, a friss jelentés szerint ez az összeg 82 millió euróra emelkedett.

A teljes bérköltség egy év alatt 17 százalékkal nőtt, ennél nagyobb mértéket csak a német Bundesligában mértek, 18 százalékot. Az UEFA felmérése azt is megállapította, hogy a top 20-ban lévő bajnokságoknak csak kevesebb mint felénél történt bármilyen szintű bérnövekedés, s ezek zöme is csak néhány százalékot jelent.

A 82 millió euró Magyarország esetében úgy oszlik meg, hogy 45 millió euró (átszámítva majdnem 16 milliárd forint) lett a focisták bérköltsége, a fennmaradó 37 millió euró (több mint 13 milliárd forint) pedig az egyéb alkalmazottaké. Az előbbi összeg csapatokra lebontva bő 1,3 milliárd forintot jelent. A Transfermakt adatai szerint a 2020/2021-es szezonban 38 fő volt az NB1-es csapatok átlagos létszáma, így az is kiszámolható, hogy egy hazai bajnokságban játszó focista átlagban bő bruttó 2,9 milliót keresett havonta, ami az akkori nemzetgazdasági átlag több mint hétszerese.