Ukrajna;Vlagyimir Putyin;átcsoportosítás;Belarusz;orosz-ukrán háború;

Már a Kreml is bizonytalan

Putyin szerint kedvező elmozdulás történt a béketárgyalások felé, az ukránok viszont egyre biztosabbak abban, hogy harctéren is le tudják győzni az orosz hadsereget.

Újabb fájdalmas csapások érték az amúgy is romokban heverő orosz gazdaságot. Az Európai Unió negyedik, az orosz gazdaságot sújtó szankciós csomagjával párhuzamosan Joe Biden amerikai elnök is újabb büntetőintézkedéseket jelentett be. Az Egyesült Államok megvonja Oroszország állandó normál kereskedelmi státuszát, visszavonja a legnagyobb kedvezmény elvének alkalmazását, megakadályozza Moszkvát abban, hogy hitelt vegyen fel az IMF-től és a Világbanktól, ugyanakkor betiltják a kaviár, a vodka és a gyémántok importját, illetve az Oroszországba irányuló amerikai luxuscikkek exportját is.

A Kreml által gazdasági háborúnak nevezett nyugati büntetőintézkedések következtében

Oroszország az államcsőd szélére sodródott, a hitelfelvételi lehetőségek blokkolásával esélye sincs pénzügyi helyzete stabilizálására, és hovatovább az Ukrajna elleni háborúja finanszírozására sem.

Közben a nemzetközi szolidaritásnak köszönhetően egyre növekszik Ukrajna pénzügyi, humanitárius és katonai támogatása. A pénteken Moszkvában tárgyaló és szintén szankciókkal sújtott belarusz diktátor, Alekszandr Lukasenko ugyan azt hangoztatta, hogy "az emberek néhány hónapon belül elfelejtik majd, hogy mi történt", hiszen a nagy orosz-fehérorosz egymásra borulással most lehetőség nyílt arra hogy valami olyat építsenek, ami "jobb, mint a Szovjetunió", ez nyilvánvalóan nem így van. 

Az orosz társadalomban növekszik a félelem, a bizonytalanság, az elvándorlási hajlandóság, illetve a háborúellenes hangulat.

Ezt igazolja az orosz elnöki szóvivő kijelentése is, aki pénteki sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy nem is igazi oroszok, akik szégyenkeznek az ukrajnai „különleges katonai művelet” miatt. Dmitrij Peszkov arra reagált, hogy az oroszok köreiben mind a belföldön, mind külföldön egyre népszerűbb a "Szégyellem, hogy orosz vagyok” szlogen. Egy pénteken nyilvánosságra hozott felmérés ugyan azt mutatja, hogy az oroszok többsége támogatja Putyint és háborúját, a még életben maradt, de Oroszországban blokkolt független médiumok híradásai szerint a lakosság egyre inkább kétségbe esik a szankciók nyomán ellehetetlenülő mindennapok és a növekvő harctéri orosz vesztességek miatt. Az állami VCIOM intézet felmérése szerint Putyin népszerűsége a háború kitörése óta 67,2 százalékról 77,4-re emelkedett, de az őrizetbe vett háborúellenes tiltakozók száma már meghaladta a 14 ezret.

Putyin a Lukasenkóval folytatott tárgyalás után azt hangoztatta, hogy a múltban a szankciók csak erősebbé tették Oroszországot. Ez azonban jelen helyzetben aligha van így. Bár a Kreml folyamatosan azt kommunikálja, hogy minden a terv szerint halad, a fronton az orosz hadseregnek a háború 16. napján még mindig csak néhány nagyobb várost sikerült ellenőrzése alá vonni, a szárazföldi erők tehetetlenségükben civil célpontokat lőnek és csak korlátozott előrelépést értek el

- nem is csak az ukrán ellenállás, hanem mindenekelőtt az orosz logisztikai problémák, az utánpótlás biztosításának hiánya miatt.

Az orosz haderő pénteken is átcsoportosító mozgásokat végzett, ami a harcok megújulását és véresebbé válását ígéri, és Kijev ostromát valószínűsíti. A Kreml jelzései azonban arra utalnak, hogy már az elnök is rádöbbent szorult helyzetére. Először szóvivője jelezte, hogy Putyin nem zárkózik el a személyes találkozótól Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, majd maga az elnök beszélt arról, hogy kedvező elmozdulásokat tapasztalt az orosz-ukrán tárgyalásokban. Igaz, azt is hozzátette, hogy a háborúnak akkor lesz vége, amikor a Nyugat hajlandó lesz figyelembe venni Oroszország biztonsági aggályait. Putyin szavai így is inkább kétségbeesésre utalnak, hiszen a csütörtöki törökországi külügyminiszteri egyeztetésen semmiféle eredmény nem született.

Az ukrán lakosság bizakodó, a Raiting intézet pénteki felmérése szerint 92 százalék hisz Ukrajna harctéri győzelmében. A vezérkar azonban péntek este megkongatta a vészharangot, jelezve, hogy az éjszaka folyamán  a belarusz hadsereg is bekapcsolódhat a háborúba. Az orosz csapatok nehéz helyzetén hivatott segíteni a szíriai és más közel-keleti önkéntesek bevetése is, amit immár a Kreml is elismert.