Németország;Oroszország;Ukrajna;diplomácia;gazdasági kapcsolatok;

2022-04-04 21:34:00

Németország 40 orosz diplomatát utasít ki válaszul a bucsai mészárlásra

Arra készül, hogy minden kereskedelmi tevékenységet beszüntet Oroszországgal.

Negyven orosz diplomata kiutasítását jelentette be hétfőn a német kormány azután, hogy a hétvégén nyilvánosságra került felvételek és beszámolók tanúsága szerint az orosz csapatok civileket mészároltak le a Kijevhez közeli Bucsában, ahol egy tömegsírt is azonosítottak – írja az Euractiv.

Miközben az európai és a transzatlanti szövetségesek több mint 150 orosz diplomatát utasítottak ki az Ukrajna elleni orosz invázió kezdete óta, Berlin eddig tartózkodott az ilyesféle lépéstől. Németország azonban meggondolta magát – Annalena Baerbock német külügyminiszter kijelentése szerint – „az orosz vezetők hihetetlen brutalitása és azon szándékuk megnyilvánulása láttán, hogy meg akarják semmisíteni Ukrajnát”.

Mint fogalmazott, az orosz diplomaták „mindennap a szabadságunk és társadalmi kohéziónk ellen ténykedtek”.

A nemkívánatos személynek nyilvánított orosz diplomatáknak öt napjuk van arra, hogy elhagyják az országot.

Az Oroszország németországi nagykövetsége által kiadott közlemény, miszerint a bucsai mészárlásról szóló beszámolókat az ukrán kormány rendezte meg, széles körű felháborodáshoz vezettek Németországban.

Az Interfax orosz hírügynökség szerint a Kreml válaszlépéseket készít elő a diplomaták kiutasítására.

Uniós vezetőpolitikusok újabb szankciókat szorgalmaztak Oroszországgal szemben a bucsai mészárlásról készült felvételek nyilvánosságra kerülése után.

Baerbock ezzel kapcsolatban közölte, hogy további válaszlépéseket tesznek partnereikkel, és további szigorítanak az Oroszország elleni szankciókon.

Németország azonban továbbra is tétovának tűnt az orosz gázimport elleni büntetőintézkedések kérdésében. Bár Christian Lindner német pénzügyminiszter azt mondta, hogy „minden eshetőség napirenden van”, hangsúlyozta, hogy a szankciókkal kapcsolatos álláspontjuk az, hogy

„A gáz rövid távon nem helyettesíthető” – hangsúlyozta Lindner, hozzátéve, hogy a lépés többet ártana Európának mint Putyinnak.

A pénzügyminiszter az olajjal és a szénnel kapcsolatban azonban azt mondta, hogy „másként kell kezelni őket, mert helyettesítésük különböző hosszúságú időt vesz igénybe”.

Lindner azonban leszögezte, hogy