kártérítési per;Selyp;azbesztszennyezés;lőrinci cementgyár;eternitgyár;

Azbesztper: újabb ítélet erősíti meg, jár a 40 milliós kártérítés

Az egykori selypi eternitgyár működése daganatos megbetegedéseket okozott a környéken. A családok évek óta perelnek. A Kúria kimondta, hogy az állam igenis kötelezhető kártérítésre, de az elsőfokú eljárást meg kellett ismételni.

Megismételt elsőfokú eljárás keretében fejenként 40 millió forintos kártérítést ítélt meg a Fővárosi Törvényszék a Heves megyei Lőrinci volt cement-, másnéven eternitgyár okozta azbesztszennyezés három károsultjának; a nyolc éve húzódó döntés még mindig nem jogerős, mert az alperes állam nem ismeri el a felelősségét – számolt be az ügy legújabb fejleményéről az rtl.hu.

Ahogyan azt a Népszava megírta, a Fővárosi Törvényszék februárban is 40 millió forint kártérítés megfizetésére kötelezte a magyar államot a selypi eternitgyár okozta azbesztszennyezés miatt kialakult halálos, daganatos megbetegedések kártérítési pereiben.

Akkor két károsult ügyében hirdetett ítéletet: a nyolc éve tartó pereskedés során mindketten elhunytak, ügyeiket a családjuk vitte tovább. Egyiküknél, a háromgyermekes Válóczi Józsefnél 38 évesen diagnosztizáltak mellhártyadaganatot, ő 2016-ban hunyt el, a pert a felesége folytatja.

Lapunk éveken át beszámolt az azbesztszennyezési ügyről: 2014 áprilisában írtunk először arról, hogy a Heves megyei Lőrinci-Zagyvaszántó-Selyp község lakosai körében kiugróan magas a daganatos megbetegedések száma, többségük a települések határában található, ma már nem működő üzem miatt betegedett meg, ahol korábban évtizedekig mérgező azbesztfeldolgozás folyt. 2014 nyarán nyolc helyi lakos indított kártérítési pert a magyar állam ellen (az azbeszt okozta mellhártyadaganat lappangási ideje 20-30 év, így amikor megbetegedtek, a gyár még állami tulajdonban volt), s bár állapotuk miatt gyorsított eljárást rendeltek, a bizonyítás lassan haladt. A betegek – egy kivétellel – ma már nem élnek.

Az elsőfokú bírósági eljárásokat azért kell megismételni, mert az előző évek pereiben a Fővárosi Törvényszék elsőfokon, majd a Fővárosi Ítélőtábla másodfokon elutasította a kereseteiket - annak ellenére, hogy ügyvédjük segítségével bebizonyították, az áldozatok a gyár kiporzása következtében betegedtek meg. Végül a Kúria kimondta: az állam igenis kötelezhető kártérítésre, de az elsőfokú eljárást meg kell ismételni, mert az államnak is lehetőséget kell adni, hogy bizonyítsa, nincs felelőssége az ügyben - ez a korábbi eljárásokban elmaradt.

A RTL Híradónak nyilatkozó Válóczi Józsefné szerint ugyan a mostani ítélet lelki megnyugvást jelent számára, pénzt azonban az állami fellebbezés miatt egyelőre továbbra sem kaphatnak a károsultak.

Igyártó Gyöngyi ügyvéd minderről azt mondta: a magyar állam arra hivatkozik, hogy gyártulajdonosként „nem tartoznak felelősséggel a környezetszennyezéssel kapcsolatba hozható daganatos megbetegedésekért”. Ezt ők vitatják, ugyanis az állam képviselője nem tudta bizonyítani, hogy csak itt tudták üzemeltetni a cementgyárat, máshol nem. A per májusban másodfokon folytatódik.