Európai Unió;Európai Bizottság;per;újságíró;megfélemlítés;

Lép az Európai Bizottság, kordában tartaná a tagországokban indított megfélemlítő pereket

Uniós irányelvvel védenék a munkájukat végző újságírókat és emberi jogi aktivistákat.

Az Európai Bizottság szerdán javaslatot tett egy olyan uniós irányelvre, amely megvédené az újságírókat és az emberi jogi aktivistákat a megfélemlítésükre és elhallgattatásukra irányuló perekkel szemben. A brüsszeli testület az úgynevezett közéleti részvételt akadályozó stratégiai pereket (SLAPP) a demokráciát és az alapvető jogokat, köztük a véleménynyilvánítás és a tájékoztatás szabadságát fenyegető veszélynek nevezte.

A törvényi szabályozásra azért van szükség, mert egyre elterjedtebb, hogy állami szervek vagy polgári és büntetőjogi kereseteket indítanak azzal a szándékkal, hogy elrettentő hatást gyakoroljanak a független médiára és civil szférára. A pereskedés költséges, hosszadalmas és bonyolult, célja az alperes megfélemlítése, kifárasztása, erőforrásainak lekötése és elszívása. – A bíróságokat nem lehet a gazdagok és a hatalmasok játszóterévé tenni, hogy elhallgattathassák kritikusaikat – nyilatkozta a bizottsági előterjesztést üdvözölve Tiemo Wölken német szocialista EP-képviselő, a téma egyik parlamenti előadója.

Daphne Caruana Galizia máltai oknyomozó újságíró, aki 2017-ben merénylet áldozata lett, több mint 40 perrel nézett szembe, mielőtt meggyilkolták. Magyarországon az Átlátszó oknyomozó hírportálnak az ATV tulajdonosváltásáról 2020-ban készült cikke ellen indult efféle jogi offenzíva, amikor a Hit Gyülekezete, valamint a tulajdonos Németh Sándor és lánya kezdeményezésére hat eljárás indult és nyolc bírósági ítélet született az ügyben. A pert az Átlátszó végül jogerősen megnyerte.

A brüsszeli jogszabályi javaslat lehetővé tenné a bíróságok számára, hogy az eljárás korai szakaszában elutasítsák az ügyeket, a bizonyítás terhét pedig a pert indító felekre hárítaná, akiknek igazolniuk kellene, hogy az ügy nyilvánvalóan nem megalapozatlan. Emellett a felperesek viselnék az összes eljárási költséget, beleértve a védőügyvédek díját, ha a beadványt elutasítanák. A SLAPP által célba vett személyek és szervezetek kártérítésre is jogosultak lennének.

A tervezett EU irányelv csak határokon átnyúló stratégiai perekre vonatkozna, amikor egy-egy ügyben több ország állampolgára érintett, mivel a közösség nem alkothat törvényeket nemzeti hatáskörbe tartozó polgári peres vagy büntetőügyekben. Az Európai Bizottság ugyanakkor ajánlásokat tett a tagállamoknak, arra ösztönözve őket, hogy a szabályaikat igazítsák a javasolt uniós irányelvhez.

A javaslat hatályba lépéséhez szükség van a tagállamok és az Európai Parlament jóváhagyására.