Európai Unió;

EU jövője: minimálbér, minimumnyugdíj és jogállam

Az egyik ajánlás, amelyhez meg kell változtatni a legfőbb uniós törvényeket, az egyhangú döntéshozatal megszüntetését célozza szinte minden területen. 

Az EU Szerződések módosítását igénylő számos ajánlás született az egy éve kezdődött és a hétvégén befejeződött konferencia-sorozaton, amelyen az európai polgárok egy többnyelvű digitális platformon és különféle nemzeti és európai fórumokon vitatták meg az integrációs szervezet jövőjével kapcsolatos elképzeléseiket, például a migráció, az egészségügy, a demokrácia, a gazdaság és foglalkoztatás terén.

A 49 célkitűzést, és ezen belül 325 javaslatot a múlt szombaton fogadta el Strasbourgban az Európa jövőjével foglalkozó konferencia plenáris ülése. Következő lépésként a konferencia vezető testülete május 9-én ünnepélyes keretek között fogja átadni a javaslatcsomagot az EU három elnökének. A plenárison részt vett európai parlamenti képviselők többsége jelezte, hogy a törvényhozó testület  jövőheti ülésén az Unió szerződésmódosítással járó reformját fogják kezdeményezni.

Az egyik ajánlás, amelyhez meg kell változtatni a legfőbb uniós törvényeket, az egyhangú döntéshozatal megszüntetését célozza szinte minden területen. A polgárok javasolják, hogy ezentúl legyen elég a tagállamok minősített többségének az egyetértése például a kül- és biztonságpolitika, az adózás és a költségvetés terén hozott határozatokhoz. Kivételt képezne az EU bővítése és az uniós értékeket felsoroló szerződéses cikkely módosítása, amelyekhez továbbra is konszenzusra lenne szükség.

A javaslattévők kiemelnék az egyhangúság követelménye alól a jogállamiság rendszerszintű megállapítására szolgáló hetes cikkelyes eljárás szankciókra vonatkozó döntését is. Magyarország ellen 2018. szeptembere óta zajlik ez az eljárás az EU Tanácsában. A jogállamiság tiszteletben tartása érdekében a kormánnyal szemben nemrég elindított, és pénzmegvonással járó másik jogállamisági procedúrát az európaiak az unió minden értékének a védelmében bevetnék, nem csak akkor, ha egy-egy tagállamban kézen-közön eltüntetik a közösségi pénzeket.

Az ajánlások között szerepel még, hogy az Európai Unió területén minden családnak egyforma jogokat kell biztosítani, beleértve a házassághoz és az örökbefogadáshoz való jogot. Mindenütt be kell vezetni a tisztességhez megélhetéshez szükséges minimálbért és minimum nyugdíjat, az egészségügyi ellátás pedig kerüljön uniós hatáskörbe, többek között minimum követelmények megállapításával - javasolják a polgárok, akik szerint az EU-nak új bevételi forrásokkal és további közös hitelfelvétellel kéne megerősíteni a költségvetését.

A szerződésmódosítást egy alkotmányozó konventnek kellene kidolgoznia, majd a huszonhét ország parlamentjének ratifikálnia, az ezzel összefüggő ajánlásokat ezért nem lesz könnyű megvalósítani.