Iványi Gábor;

Nagyon furcsán viselkedik a NAV, Iványi Gábor szerint szemenszedett hazugság a hárommilliárdos vád

Az adóhatóság nem inkasszózta az Oltalom Karitatív Egyesület számláit, annak ellenére, hogy a a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség vezetőjéhez köthető szervezeteket hárommilliárd forintos költségvetési csalással vádolja. 

Kedd délután is bebocsátásra vártak, majd megkapták szokásos helyüket és a meleg élelmet a hajléktalanok a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösséghez (MET) kötődő Oltalom Karitatív Egyesület és a Wesley János Lelkészképző Főiskola Dankó utcai székhelyén.Dankó utcai menhelyén. 

Mint arról beszámoltunk, hétfőn a Nemzeti Adó és Vámhivatal (NAV) váratlanul jelentős, erődemonstrációnak beillő akciót, házkutatást és iratelkobzást hajtott végre a helyszínen. Ugyanakkor a MET elnökétől, Iványi Gábortól megtudtuk,

a NAV nem inkasszózott, így továbbra is üzemelni tud például a Dankó utcai hajléktalanellátó és a többi jótékonysági szervezetük.

Bár a NAV lapunknak hétfőn a „folyamatban lévő nyomozásra” hivatkozva nem akarta elárulni, konkrétan mi a gyanú, ám miután az ellenzék több száz fős demonstrációt és szimpátiatüntetést hirdetett meg a Dankó utcába, hirtelen, késő este mégis úgy döntött, hogy közleményt ad ki. Ebben azzal vádolta meg az Oltalom Karitatív Egyesületet, hogy az a dolgozóktól 2015 és 2019 között rendszeresen levonta a járulékot, de azt nem fizette be. A NAV szerint korábban maga az egyesület tudatta a közösségi médiában, hogy az adóhatóság 246 millió forintot követel tőlük, legnagyobb részt járuléktartozás miatt. De az adóhivatal további tizennégy intézménynél – amelynek fenntartója szintén a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség – is megállapította, hogy a munkavállalóik után nem fizettek járulékot, sőt, bevallást sem nyújtottak be. A NAV szerint a MET-hez tartozó szervezeteknél mintegy 3 milliárdos adóhiány keletkezett.

Az adóhivataltól szerettük volna megtudni, hogy a sok évvel korábbi ügyekben miért most, a választási kampányban intézkedtek, illetve azt is, hogy mikor kezdtek el nyomozni, de lapunknak csak az előző napi közleményt ismételték meg.

Arra sincs válasz, hogy ha több milliárdos költségvetési csalás gyanújával mentek ki a nyomozók, akkor vajon miért nem zárolták az egyesület számláit, ami ilyen esetekben bevett gyakorlat.

– Ez így „szemenszedett hazugság” – fogalmazott lapunknak az adóhiánnyal kapcsolatban Iványi Gábor. Mint mondta, a valóság az, hogy az állam tartozik a MET-nek összesen mintegy 12 milliárd forinttal évek óta. „Mi csak azt kérjük, ami törvényesen jár nekünk” mondta a lelkész, hozzátéve, hogy amint megkapják a nekik törvényesen járó összegeket, akkor egy összegben rendezik a munkavállalóik közterheit, ahogy ezt már korábban is megtették.

Az országszerte nappali melegedőket, szegénykonyhát, kórházat, rendelő intézetet, oktatási intézmények sorát fenntartó, szegényeket gondozó MET-nek évente nagyjából ötmilliárd forintos költsége keletkezik, ám ennek csak kevesebb, mint a felét fedezi az államtól befolyt normatíva és a többi – rendszer által elismert – egyháznak járó kiegészítő támogatás nélkül egyik hónapról a másikra tudnak élni. Kiegészítő támogatást csak úgy kapnak, hogy bíróságra járnak a jussukért.

A Orbán-kabinet 2010 óta valóságos hadjáratot folytat Iványi Gábor ellen, miután a magyarországi hitélet vezetői közül egyedüliként régóta élesen kritizálja a szerinte szegényellenes és erkölcstelen kormányzati politikát. Ezért a gyülekezet egyházi státuszát megvonták és elvették az egyszázalékos adófelajánlás lehetőségét is (ennek ellenére korábban mintegy negyvenezren ajánlották fel az egy százalékot a MET-nek). A különféle járandóságait a MET bírósági úton próbálja behajtani az államtól, 2017-ben például az Emberi Jogok Európai Bírósága csaknem egymilliárd forintos kártérítést ítélt meg nekik, amiért a kabinet elvette és nem hajlandó visszaadni az egyházi státuszt. Iványi Gábor szerint azt a NAV is elismerte, hogy jogtalanul tartotta vissza a nekik felajánlott egyszázalékos adó összegét és az idén átutalta a közel negyvenezer felajánló alapján járó mintegy 315 millió forintos összeget, ám a 2016-2019 közötti időszakkal azóta is tartoznak nekik. Közben az állami bürokrácia folyamatosan csuklóztatja a gyülekezetet, a hatóságok egyik eljárást a másik után akasztják a MET nyakba. Másfél éve például tartozás miatt akarták kikapcsolni a gázt a testvérközösségnél, úgy, hogy közben a magyar állam is tartozik nekik.